0
UA | RU

Зубні краплі (Tooth drops)

різних виробників

Склад і форма випуску

Тернофарм
РечовинаКількість
Олія м'яти перцевої3,1 г/100 мл
Камфора6,4 г/100 мл
Настоянка валеріани до 100 мл
№ UA/8727/01/01 від 04.06.2018
Тернофарм
РечовинаКількість
Олія м'яти перцевої3,1 г/100 мл
Камфора6,4 г/100 мл
Настоянка валеріани до 100 мл
№ UA/8727/01/01 від 04.06.2018
Тернофарм
РечовинаКількість
Олія м'яти перцевої3,1 г/100 мл
Камфора6,4 г/100 мл
Настоянка валеріани до 100 мл
№ UA/8727/01/01 від 04.06.2018
Фітофарм
РечовинаКількість
Олія м'яти перцевої3,1 г/100 мл
Камфора6,4 г/100 мл
Настоянка валеріани до 100 мл
№ UA/8153/01/01 від 17.01.2018
Класифікація
Лікарські засоби

Актуальна інформація

Зубні краплі — комплексний препарат, згідно з АТС-класифікацією належить до інших засобів для місцевого застосування в стоматології. Завдяки комплексному складу зубні краплі чинять помірну анальгезивну й антисептичну дію. Даний препарат може застосовуватися для симптоматичного лікування зубного болю. До складу препарату входять олія м’яти перцевої, настоянка валеріани і камфора рацемічна.

Зубні краплі: настойка валеріани лікарської

Валеріана лікарська (лат. Valeriana officinalis, рід. валеріана — Valeriana) є одним з найбільш широко застосовуваних лікарських засобів рослинного походження в усьому світі. Вона чинить седативну, анксіолітичну і стресопротекторну дію. Лікарською рослинною сировиною є кореневища з корінням (лат. Valeriana officinalis rhizomata cum radicibus), з яких готуються настоянки, настої та екстракти. Вони містять велику кількість ефірної олії, основну частину якої становлять сесквітерпени, монотерпени, борнілізовалеріанат, γ-аміномасляна кислота (добре вивчений гальмівний нейромедіатор ЦНС людини), ізовалеріанова кислота, тритерпенові глікозиди, дубильні речовини (Антонова Н.П. и соавт., 2019). Також у валеріані лікарській містяться такі мікроелементи, як кальцій, залізо, магній, марганець, фосфор, калій, селен, цинк, вітаміни В1 (тіамін), В2 (рибофлавін), В3 (ніацин) і С (аскорбінова кислота). Настоянка валеріани, як і інші препарати цієї рослини, знижує рефлекторну збудливість ЦНС, посилюючи реакції гальмування в нейронах кіркових і підкіркових структур головного мозку. Валеріана при цьому не чинить пригнічувальної дії, навпаки, вона має протиастенічні та загальнозміцнювальні властивості (Студеникин В.М. и соавт., 2011). У складі зубних крапель настоянка валеріани знижує рефлекторну збудливість ЦНС у відповідь на больовий подразник (зубний біль) і таким чином знижує інтенсивність больових відчуттів.

Зубні краплі: камфора рацемічна

Камфора рацемічна — це біциклічний монотерпен рослинного походження (Cherneva E. et al., 2012). За своїми фізичними характеристиками це безбарвна або білувата кристалічна речовина, що має специфічний різкий запах (Theis J.G., Koren G., 1995). Камфору рацемічну отримують або з камфорного лавра (камфорне дерево, лат. Cinnamomum camphora) шляхом дистиляції деревини, або шляхом хімічного синтезу зі скипидару або α-пінену (основний компонент скипидару). Камфора кілька століть застосовується в традиційній медицині, у той же час її механізм дії досконально не вивчений. Вважається, що вона знижує чутливість сенсорних нервів. У результаті одного з досліджень встановлено, що камфора викликає деполяризацію мембран ноцицептивних нервових закінчень і таким чином призводить до їх десенситизації. Окрім того, вона викликає стимуляцію холодових рецепторів. Це пояснює виникнення суб’єктивного відчуття прохолоди при місцевому нанесенні камфори (Hu X. et al., 2005). Також сприяє поліпшенню кровотоку в периферичних тканинах при місцевому нанесенні (Старостина Л.С., 2019). Камфора часто входить до складу бальзамів і мазей, що застосовуються для симптоматичного лікування ГРЗ, і місцевих анальгетичних засобів. Камфора виявляє широкий спектр біологічних ефектів, серед яких антисептичний, протипухлинний, протикашльовий, анальгезивний, протисвербіжний (Chen W. et al., 2013). У той же час слід пам’ятати, що при ковтанні вона дуже токсична, особливо для дітей. Токсична доза для людини, вірогідно, становить 15–30 мг/кг маси тіла. Передозування та отруєння камфорою проявляються ураженням ШКТ (біль у животі, нудота, блювання, діарея, виразки слизової оболонки ШКТ), у подальшому розвивається ураження нервової системи, яке проявляється дратівливістю, гіперрефлексією, генералізованими тоніко-клонічними судомами з подальшим пригніченням дихання. Точний механізм судомної активності, викликаної камфорою, невідомий (Guilbert J. et al., 2007). Специфічного антидоту при отруєнні камфорою не існує. Проводиться симптоматичне лікування (Theis J.G., Koren G., 1995). Також слід пам’ятати, що камфора проникає через плацентарний бар’єр і виявляє ембріотоксичні ефекти (Guilbert J. et al., 2007). У складі зубних крапель камфора проявляє знеболювальний, відволікаючий і антисептичний ефекти.

Зубні краплі: олія м’яти перцевої

М’ята перцева (лат. Mentha piperita) — це багаторічна квітуча рослина, росте в Європі, Північній Америці. М’ята перцева багато років застосовується в медицині. Основним компонентом і активною складовою олії м’яти перцевої є ментол. У результаті досліджень встановлено, що олія м’яти перцевої виявляє антимікробний ефект, знижує чутливість периферичних нервових закінчень. Окрім того, олія м’яти перцевої має протизапальні властивості. Що цікаво, олія цієї рослини викликає розслаблення гладких м’язів (шляхом блокади кальцієвих каналів міоцитів і за рахунок прямого впливу на нервові закінчення в слизовій оболонці кишечнику). Також вона чинить помірну седативну дію. Завдяки цим властивостям її застосовують у комплексній терапії синдрому подразненого кишечнику, функціональної диспепсії у дорослих і дітей та післяопераційної нудоти. При цьому олія м’яти перцевої характеризується відмінним профілем безпеки як при місцевому застосуванні, так і при прийомі всередину (Chumpitazi B.P. еt al., 2018). Завдяки тому, що олія м’яти перцевої знижує чутливість периферичних нервових закінчень, вона потенціює знеболювальний ефект камфори в складі зубних крапель. Також при місцевому нанесенні зубних крапель реалізується протимікробний ефект олії м’яти перцевої.

Зубні краплі: висновки

Зубні краплі завдяки компонентам, що входять до їх складу, виявляють помірний анальгезивний і антисептичний ефект. Препарат рекомендується як симптоматичний засіб при зубному болю різного генезу. У той же час необхідно пам’ятати про потенційну токсичність препарату, обумовлену вмістом камфори. Так, токсичною є доза камфори, що перевищує 500 мг (Guilbert J. et al., 2007), тому щоб уникнути розвитку тяжких побічних ефектів, не слід перевищувати рекомендовану дозу і кратність прийому препарату.

Інструкція МОЗ

Зубні краплі розчин зубний, Тернофарм ТОВ (Україна, Тернопіль)

Склад

діючі речовини: 1 мл препарату містить: олії м’яти перцевої — 0,031 г, камфори рацемічної — 0,064 г, валеріани настойки (tinctura Valerianae) (1:5) (екстрагент — етанол 70%) (в перерахунку на валеріанову кислоту) — до 1 мл;

допоміжні речовини: відсутні.

Лікарська форма

Розчин зубний.

Основні фізико-хімічні властивості: рідина червоно-бурого кольору з приємним запахом.

Фармакотерапевтична група

Засоби для місцевого застосування у стоматології.

Код АТХ А01А D11.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Препарат чинить помірну знеболювальну та антисептичну дію, зумовлену фармакологічними властивостями речовин, що входять до його складу.

Фармакокінетика.

Не вивчалась.

Клінічні характеристики

Показання

Симптоматичне лікування зубного болю різної етіології.

Протипоказання

Підвищена індивідуальна чутливість до речовин, які входять до складу препарату; епілепсія; схильність до судомних нападів, бронхіальна астма. Уникати контакту з ушкодженою слизовою оболонкою.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Взаємодія невідома.

Особливості застосування.

У разі появи будь-якої небажаної реакції слід припинити застосування препарату і змити його залишки з місць застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

У період вагітності або годування груддю доцільність застосування препарату визначає лікар.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

У період лікування слід утримуватися від керування автомобілем та виконання роботи, що потребує підвищеної уваги та швидкості реакції.

Спосіб застосування та дози

Застосовувати дорослим для усунення зубного болю. Ватний тампон, змочений 2–3 краплями препарату, прикладати до хворого зуба на 5–10 хвилин.

Діти.

Краплі не рекомендується застосовувати дітям віком до 12 років.

Передозування

При випадковому потраплянні внутрішньо можливі: тяжкі прояви з боку шлунково-кишкового тракту, біль у животі, нудота, блювання, діарея, ректальні виразки, симптоми пригнічення центральної нервової системи, запаморочення, атаксія, судоми, втрата свідомості, припливи, сонливість, утруднення дихання, головний біль, збудження, порушення діяльності серця, зниження артеріального тиску. Лікування симптоматичне.

Побічні реакції

Загальні розлади і порушення у місцях застосування: подразнення слизової оболонки, відчуття печіння.

З боку нервової системи: запаморочення, сонливість, головний біль, атаксія, тремор, судоми, збудження.

З боку кардіологічних порушень: брадикардія.

З боку дихальної системи, органів грудної клітки: бронхоспазм.

З боку імунної системи: іноді можуть виникати алергічні реакції, у тому числі висипи на шкірі, кропив’янка, свербіж, еритема, анафілактичний шок.

Термін придатності

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 10 мл у флаконах або по 20 мл у флаконах-крапельницях (в пачці або без пачки).

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ТОВ «Тернофарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

ТОВ «Тернофарм».

Україна, 46010, м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4.

Зубні краплі краплі, Фітофарм ПрАТ (Україна, Бахмут)

Склад

діючі речовини: 1 мл препарату містить олії м’яти перцевої (в перерахуванні на 50% ментол) 31 мг, камфори рацемічної 64 мг, настойки валеріани коренів (Valerianae radix) (1 : 5) (екстрагент — етанол 70%) до 1 мл;

1 мл препарату містить 46 крапель.

Лікарська форма

Краплі.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора рідина від жовтувато-бурого до червонувато-бурого кольору, ароматного запаху.

Фармакотерапевтична група

Засоби для місцевого застосування в стоматології. Код АТХ A01A D11.

Фармакологічні властивості

Препарат чинить помірну знеболювальну, антисептичну та освіжаючу дію, зумовлену фармакологічними властивостями речовин, що входять до його складу.

Клінічні характеристики

Показання

Симптоматичне лікування зубного болю різної етіології.

Протипоказання

Індивідуальна підвищена чутливість до компонентів препарату, епілепсія, схильність до судомних нападів, бронхіальна астма; уникати контакту з ушкодженою слизовою оболонкою.

Особливі заходи безпеки.

У разі появи небажаних алергічних реакцій слід припинити застосування препарату і змити його залишки з місць застосування.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Відсутня інформація про можливі взаємодії.

Особливості застосування.

Застосування в період вагітності або годування груддю.

Оскільки до складу препарату входить етиловий спирт, краплі не рекомендується застосовувати жінкам в період вагітності і годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Оскільки до складу препарату входить етанол, при застосуванні слід утримуватися від керування автотранспортом і потенційно небезпечних видів діяльності через можливі побічні реакції (запаморочення, сонливість).

Спосіб застосування та дози

Для заспокоєння зубного болю до хворого зуба прикладають ватний тампон, змочений 2–3 краплями препарату.

Краплі не ковтати!

Діти

Краплі не рекомендується застосовувати дітям віком до 12 років.

Передозування

Можливий розвиток підвищеної чутливості до препарату, посилення побічних ефектів.

При випадковому потраплянні внутрішньо можливі: тяжкі прояви з боку шлунково-кишкового тракту, біль у животі, нудота, блювання, діарея, ректальні виразки, симптоми пригнічення центральної нервової системи, запаморочення, атаксія, судоми, втрата свідомості, припливи, сонливість, утруднення дихання, головний біль, збудження, порушення діяльності серця, зниження артеріального тиску.

Лікування симптоматичне.

Побічні реакції

Реакції з боку імунної системи

Іноді можуть виникати алергічні реакції, у тому числі висипи на шкірі, кропив’янка, свербіж, еритема, анафілактичний шок.

З боку центральної нервової системи

Головний біль, запаморочення, сонливість, атаксія, тремор, судоми, збудження.

З боку серцево-судинної системи

Брадикардія.

З боку дихальної системи

Бронхоспазм.

Реакція у місці введення

Подразнення слизової оболонки, відчуття печіння.

Термін придатності.

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці, при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 10 мл у флаконах.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПРАТ «ФІТОФАРМ».

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Україна, 84500, Донецька обл., м. Бахмут, вул. Сибірцева, 2.

Заявник

ПРАТ «ФІТОФАРМ».

Місцезнаходження заявника

Україна, 02152, м. Київ, проспект Павла Тичини, будинок 1В, офіс А 504

Дата додавання: 22.10.2021 р.
© Компендіум 2019

Рекомендовані аналоги Зубні краплі:

Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko