0
UA | RU

ЕТАМЗИЛАТ-КВ (ETAMSYLAT-KV)

Виробник:

Склад і форма випуску

Ціни в аптеках
РечовинаКількість
Етамзилат250 мг
№ UA/7572/01/01 від 30.06.2017
За рецептом
Ціни в аптеках
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Фармакологічні властивості

фармакодинаміка. Етамзилат є засобом для запобігання та зупинки кровотечі. Він впливає на першу стадію механізму гемостазу (взаємодія між ендотелієм та тромбоцитами). Препарат підвищує адгезивність тромбоцитів, нормалізує стійкість стінок капілярів, знижуючи таким чином їх проникність, інгібує біосинтез простагландинів, які спричиняють дезагрегацію тромбоцитів, вазодилатацію та підвищену проникність капілярів. У результаті цього час кровотечі значно зменшується, крововтрата знижується.

Фармакокінетика. Етамзилат практично повністю абсорбується у ШКТ, досягаючи Cmax у плазмі крові через 4 год після прийому. З білками плазми крові зв’язується близько 95% препарату.

Близько 72% введеної дози виводиться протягом перших 24 год із сечею в незміненому стані. Етамзилат проникає через плацентарний бар’єр. Невідомо, чи проникає етамзилат у грудне молоко.

Показання ЕТАМЗИЛАТ-КВ

– профілактика і контроль крововиливів у поверхневих і внутрішніх капілярах різної етіології, особливо якщо кровотеча зумовлена ураженням ендотелію:

– профілактика та лікування кровотеч під час та після хірургічних операцій в отоларингології, гінекології, акушерстві, урології, стоматології, офтальмології та пластичній хірургії;

– профілактика і лікування капілярних кровотеч різної етіології й локалізації: гематурія, метрорагія, первинна гіперменорея, гіперменорея у жінок з внутрішньоматковими протизаплідними засобами, носова кровотеча, кровотеча ясен.

Застосування ЕТАМЗИЛАТ-КВ

застосовувати внутрішньо. Таблетки приймати під час або після їди, запиваючи невеликою кількістю води.

Добова доза для дорослих зазвичай становить 2 таблетки 2–3 рази на добу (1000–1500 мг).

Перед операцією застосовувати 1–2 таблетки (250–500 мг) за 1 год до операції.

Після операції застосовувати по 1–2 таблетки (250–500 мг) кожні 4–6 год до зникнення ризику кровотечі.

При менорагії приймати по 2 таблетки 3 рази на добу (1500 мг) упродовж 10 днів, починаючи з 5-го дня від очікуваного початку менструації до 5-го дня наступного менструального циклу.

Добова доза для дітей становить половину дози для дорослих. Для дотримання відповідної дози для дітей застосовують інші лікарські форми етамзилату.

Пацієнтам з печінковою або нирковою недостатністю лікарський засіб слід застосовувати з обережністю.

Діти. Лікарський засіб застосовувати дітям віком від 6 років. Не призначати дітям за наявності гемобластозу.

Протипоказання

підвищена чутливість до етамзилату або будь-якого іншого компонента лікарського засобу. Гостра порфірія, підвищене згортання крові, тромбози, тромбоемболії. Гемобластоз (лімфатична і мієлоїдна лейкемія, остеосаркома) у дітей.

Побічна дія

з боку нервової системи: головний біль, запаморочення, припливи, парестезії нижніх кінцівок.

З боку травної системи: нудота, блювання, діарея, абдомінальний дискомфорт.

З боку імунної системи: гіперчутливість, алергічні реакції, висип на шкірі, кропив’янка, свербіж, описано випадок ангіоневротичного набряку.

З боку кістково-м’язової системи: артралгія.

З боку кровоносної та лімфатичної системи: агранулоцитоз, нейтропенія, тромбоцитопенія.

З боку судинної системи: тромбоемболія.

Інші: астенія, підвищена температура тіла, гостра порфірія.

Усі побічні ефекти слабкі й транзиторні.

У дітей, які лікувалися етамзилатом для запобігання кровотечі при гострій лімфатичній і мієлоїдній лейкемії, частіше відзначали тяжку лейкопенію.

Особливості застосування

з обережністю застосовувати пацієнтам, у яких раніше реєструвалися тромбози або тромбоемболії. Лікарський засіб неефективний при зниженій кількості тромбоцитів.

При геморагічних ускладненнях, пов’язаних з передозуванням антикоагулянтів, рекомендується застосовувати специфічні антидоти.

Перед початком лікування слід виключити інші причини кровотечі.

Якщо Етамзилат-КВ застосовують для зменшення надмірної та/або тривалої менструальної кровотечі і покращення не відмічається, слід виключити можливі патологічні причини (наприклад наявність фіброзних утворень матки).

У разі виникнення шкірних реакцій або підвищення температури тіла лікування слід припинити і повідомити лікаря, оскільки це може бути ознакою гіперчутливості.

Лікарський засіб містить лактозу, тому його не слід призначати пацієнтам з рідкісною спадковою непереносимістю галактози, дефіцитом лактази Лаппа або синдромом мальабсорбції глюкози-галактози.

Застосування хворим з нирковою недостатністю. Безпека та ефективність етамзилату не вивчалися у пацієнтів з нирковою недостатністю. Оскільки етамзилат майже повністю виділяється нирками, слід знизити дозу лікарського засобу в разі ниркової недостатності.

Лабораторні тести. У терапевтичних дозах етамзилат може знижувати показники тесту для визначення рівня креатиніну.

Застосування у період вагітності або годування груддю. Відсутні достовірні дані про вплив лікарського засобу на плід в період вагітності.

Лікарський засіб протипоказаний у Ι триместр вагітності. У ΙΙ та ΙΙΙ триместр вагітності застосування лікарського засобу можливе, якщо користь для матері перевищує ризик для плода.

При застосуванні лікарського засобу годування груддю слід припинити.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні транспортними засобами або іншими механізмами. Не впливає, але при застосуванні лікарського засобу можливе виникнення запаморочення, що слід враховувати при керуванні транспортними засобами або роботі з іншими механізмами.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

прийом етамзилату до введення декстранів (наприклад реополіглюкіну) запобігає їх антиагрегантній дії, після введення останніх — не чинить гемостатичної дії. Припустима взаємодія з амінокапроновою кислотою, вікасолом.

Передозування

дані відсутні. У разі передозування лікування симптоматичне.

Умови зберігання

при температурі не вище 25 °C.

Актуальна інформація

Повторювані інтенсивні кровотечі (наприклад носові, мено-, метрорагії) суттєво впливають на якість життя людини. І хоча усунення основної причини (наприклад коагуляція уражених судин, резекція патологічно змінених тканин) є надійним методом, агресивна тактика не завжди доречна і не завжди необхідна. Часто лікування починається з гемостатичних препаратів, які ефективно усувають капілярні кровотечі завдяки впливу на окремі ланки системи гемостазу. Одним із таких препаратів є Етамзилат-КВ ― препарат, який посилює агрегацію тромбоцитів та чинить тонізуючий вплив на судинну стінку.

Показання до застосування Етамзилату-КВ

Таблетований Етамзилат-КВ застосовується в медицині (інструкція МОЗ України):

  • із профілактичною метою при пошкодженні ендотелію будь-якої етіології ― він забезпечує попередження чи контроль капілярних крововиливів поверхневої чи глибокої локалізації;
  • із профілактичною чи лікувальною метою при капілярних кровотечах різноманітної локалізації та етіології. До них належать метрорагія, гіперменорея (первинна чи асоційована з наявністю внутрішньоматкових контрацептивних засобів), кровотеча з ясен, носові кровотечі, гематурія;
  • з метою профілактики та лікування інтраопераційних та післяопераційних кровотеч (у хірургічній, урологічній, стоматологічній, офтальмологічній практиці, а також в акушерстві та гінекології, пластичній хірургії).

Практичний досвід застосування етамзилату

Препарати етамзилату успішно комбінуються з ацетилсаліциловою кислотою. Рекомендовано застосовувати таку комбінацію при підвищеній коагуляційній активності крові на фоні цукрового діабету, ускладненого діабетичною ретинопатією (Gincherman E.Z., 1982).

Етамзилат вважається ефективним засобом для лікування та профілактики дисфункціональних маткових кровотеч у тих випадках, коли з будь-яких причин не використовується гормональна контрацепція (Garay R.P., 2006).

Рекомендовано (Chamberlain G., 1991) застосовувати етамзилат у схемах лікування дисфункціональних маткових кровотеч. При проведенні подвійного сліпого дослідження було встановлено (Bryan-Smith A.C., 2018), що протягом 3 міс лікування загальна крововтрата знизилася на 20%. Також етамзилат застосовується для усунення тяжких менструальних кровотеч, причому його ефект зіставний з антифібринолітичною терапією і не супроводжується тромбоемболічними ускладненнями.

Етамзилат придатний для лікування мено-, метрорагій, пов’язаних із наявністю внутрішньоматкового пристрою (спіралі). При курсовому застосуванні препарату інтенсивність кровотечі знижується на 19% (Harrison R.F., 1976), а також відмічається зменшення тривалості менструального періоду (Kovacs L., 1978).

Капіляростабілізуючі властивості етамзилату можуть застосовуватися в комплексному лікуванні клімактеричного синдрому: препарат сприяє зниженню частоти та інтенсивності припливів (Harrison R.F., 1981).

Оскільки у недоношених дітей підвищений ризик геморагічного чи ішемічного пошкодження головного мозку, етамзилат традиційно застосовується для профілактики внутрішньошлуночкових кровотеч (EC Ethamsylate Trial Group, 1994). За даними плацебо-контрольованого дослідження, при застосуванні етамзилату відмічається зниження частоти внутрішньошлуночкових та паренхіматозних крововиливів. Окрім того, знижується частота розвитку відхилень з боку ЦНС та потреба у проведенні процедур вентрикулоперитонеального шунтування (Cooke R.W., 1984). Встановлено, що етамзилат сприяє зниженню частоти персистенції відкритої артеріальної протоки (Benson J.W., 1986), не змінює проникність альвеол та, відповідно, не впливає на ефект екзогенного сурфактанту при лікуванні новонароджених (Amato M., 1994). Деякі автори (Gyore F., 1990) вказують на доцільність застосування етамзилатвмісних препаратів під час передчасних пологів із профілактичною метою. Тим більше що в подвійному сліпому плацебо-контрольованому дослідженні встановлено, що етамзилат не впливає на загальну інтенсивність мозкового кровообігу та фракцію серцевого викиду (Rennie J.M., 1989).

Етамзилат добре зарекомендував себе у дитячій отоларингологічній практиці: його застосування дозволяє достовірно зменшити обсяг інтраопераційної крововтрати при адренотонзилектомії, а також знизити ризик розвитку вторинних кровотеч (Arora Y.R., 1979).

Комбінацію етамзилату з десмопресином можна рекомендувати для профілактики кровотеч при стоматологічних та отоларингологічних втручаннях у пацієнтів із такими коагулопатіями, як тромбастенія Гланцмана, хвороба фон Віллебранда тощо (Kobrinsky N.L., 1991).

Також існує інформація (Richmond J.D., 1986) про можливості системного застосування етамзилату в комбустіології та пластичній хірургії. Препарат сприяє зниженню ранової ексудації у ділянці забору шкірного клаптя для трансплантації, завдяки чому рана у донорській ділянці загоюється швидше та комфортніше для пацієнта.

Механізм дії етамзилату та його клінічне застосування

Етамзилат є синтетичною речовиною із гемостатичною дією. Препарат діє на першій стадії гемостатичного механізму, підвищуючи адгезивність тромбоцитів та відновлюючи капілярну резистентність (Garay R.P., 2006).

У результаті дослідження було встановлено (Hernandez M.R., 2004), що етамзилат підвищує мембранну експресію Р-селектину в людських тромбоцитах і тим самим сприяє лейкоцитарно-тромбоцитарній агрегації у пошкодженій судині. Він зв’язується з певними білковими рецепторами тромбоцитів та ендотеліальних клітин та позитивно впливає та процеси адгезії тромбоцитів та відновлення капілярної резистентності (Alvarez-Guerra M., 2002). Етамзилат інгібує метаболізм арахідонової кислоти шляхом незалежного впливу на активність ЦОГ. Це призводить до вираженого та вельми значущого зниження проникності судинної стінки (Hannaert P., 2003). Етамзилат є більш специфічним інгібітором простагландинів, аніж індометацин чи препарати ацетилсаліцилової кислоти (Amato M., 1994). Деякі дослідники вважають, що протизапальні властивості етамзилату можуть бути зіставними з ефектом індометацину (Gard P.R., 1990).

У дослідженні на тваринах виявлено (Ment L.R., 1984), що введення етамзилату призводить до значущого зниження рівнів тромбоксану В2 та 6-кетопростагландину F1-α ― основних продуктів деградації тромбоксану А2 та простацикліну. Окрім того, застосування препарату асоціюють із гіпотензивною відповіддю в реперфузійну фазу інсульту. Вчені стверджують (Rennie J.M., 1986), що високі рівні метаболітів простацикліну корелюють з розвитком внутрішньошлуночкових крововиливів, у той час як зниження активності простациклінсинтетази є результатом застосування етамзилату.

Етамзилат також характеризується здатністю підвищувати синтез вільних радикалів у нейтрофільних клітинах. Це важливо враховувати, оскільки застосування етамзилату може модулювати процеси гострого пошкодження легень після гемотрансфузії (Zawrotniak M., 2015).

Встановлено (Cobo-Nunez M.Y., 2018), що етамзилат здатен впливати на антикоагулянтну активність гепарину. Антагоністичний ефект етамзилату можна оцінити за достовірним пригніченням активованого часткового тромбопластинового часу (АЧТЧ) (+30,4% при введенні гепарину, +15,0% при введенні етамзилату), а також за зниженням гепарин-індукованого подовження часу кровотечі (+102,5% для гепарину проти +54,0% для етамзилату). При цьому етамзилат не пригнічує вазодилатуючу дію гепарину.

Цікаво, що етамзилат сприяє підвищенню антиагрегантної та антикоагулянтної активності ендотелію в умовах його тяжкого системного пошкодження (наприклад геморагічна лихоманка з нирковим синдромом) (Davidovich I.M., 1999).

Етамзилатвмісні препарати можна застосовувати в оперативній урології: вченими доведено, що їхнє застосування дозволяє зменшити зони пошкодження та некрозу при травмі спинного мозку, сприяє підвищенню виживаності нейронів, активує діяльність мікрогліальних макрофагів та стимулює процеси функціонального відновлення після контузійного пошкодження.

Особливості застосування Етамзилату-КВ

При призначенні Етамзилату-КВ слід упевнитися в тому, що воно викликане саме гіпокоагуляцією. Якщо ж є інші причини (наприклад новоутворення в матці при мено-, метрорагіях), слід провести лікування основного захворювання та виконати ретельний хірургічний гемостаз (інструкція МОЗ України).

Оскільки дія препарату пов’язана безпосередньо із тромбоцитарним компонентом гемостазу, препарат не буде виявляти очікуваного лікувального ефекту у пацієнтів із тромбоцитопенією (інструкція МОЗ України).

Препарат протипоказаний при тромбофлебіті чи його тромбоемболічних ускладненнях, а також при гемобластозах (остеосаркома, мієлоїдна та лімфоїдна лейкемія) та інших захворюваннях, пов’язаних із гіперкоагуляційними змінами гемостазу (інструкція МОЗ України).

Етамзилат не застосовують для лікування аспірин-індукованих шлункових кровотеч (Daneshmed T.K., 1989). Імовірно, це пов’язано з незворотними змінами мембрани тромбоцитів під впливом ацетилсаліцилової кислоти та усувається у міру заміни пулу циркулюючих тромбоцитів на незмінені. Однак можна очікувати на достатній терапевтичний ефект за наявності помірних чи незначних тромбоцитарних дефектів (Hutton R.A., 1986).

Хоча етамзилат може модифікувати клінічні ефекти антикоагулянтів (Cobo-Nunez M.Y., 2018), при їх передозуванні рекомендовано надавати перевагу специфічним антидотам. Окрім того, при застосуванні Етамзилату-КВ одночасно із декстранами (наприклад із реополіглюкіном) може спостерігатися їх прямий антагонізм ― нейтралізація антиагрегантного та гемостатичного ефектів (інструкція МОЗ України).

Хоча в літературі достатньо детально описаний досвід застосування етамзилату у дітей у період новонародженості та навіть у народжених передчасно, таблетований Етамзилат-КВ не рекомендовано використовувати для лікування дітей віком молодше 6 років. Причому доза у дитячому віці становить ½ дози для дорослого в кожній окремій ситуації, а для більш точного дозування рекомендовано вводити препарати етамзилату парентерально. Окрім того, питання про застосування Етамзилату-КВ у вагітних кожного разу має вирішуватися індивідуально з урахуванням очікуваної користі та можливих ризиків (інструкція МОЗ України).

Висновок

Контроль патологічних та травматичних кровотеч є одним з важливих завдань медицини, особливо спеціальностей, пов’язаних із хірургією. У тих випадках, коли порушуються процеси згортання крові, недостатньо місцевих заходів хірургічного гемостазу (van den Bogaard A.E., 1989). У таких ситуаціях застосовують препарати системної дії, що модулюють тромбоутворення. Етамзилат-КВ ― препарат, який одночасно сприяє підвищенню агрегації тромбоцитів та стимулює антикоагулянтні механізми судинної стінки, завдяки чому забезпечує ефективний гемостаз без підвищення ризику тромбоутворення. Таблетована форма препарату дозволяє підбирати індивідуальну дозу відповідно до поточної клінічної ситуації та доступна для амбулаторного застосування.

Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2020

Інструкція МОЗ

Діагнози, при яких застосовують ЕТАМЗИЛАТ-КВ

ЗНО (злоякісне новоутворення) трикутника сечового міхура МКХ C67.0
Ретинальний крововилив МКХ H35.6
Хоріоїдальная неоваскуляризація (ХНВ) МКХ H35.3
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko