0
UA | RU

Звіробою трава (Herba hyperici)

різних виробників

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
Звіробою трава
Віола
РечовинаКількість
Трава звіробію1,5 г
№ UA/2126/01/01 від 12.04.2017
Лубнифарм
РечовинаКількість
Трава звіробію1,5 г
№ UA/8280/01/01 від 11.05.2018
РечовинаКількість
Трава звіробію50 г
№ UA/2126/01/01 від 12.04.2017
ЗАТ "Ліктрави"
РечовинаКількість
Трава звіробію1,5 г
№ UA/5675/01/01 від 07.07.2016
РечовинаКількість
Трава звіробію60 г
№ UA/5675/01/01 від 07.07.2016
РечовинаКількість
Трава звіробію75 г
№ UA/5675/01/01 від 07.07.2016
Тернофарм
РечовинаКількість
Трава звіробію75 г
№ UA/13726/01/01 від 21.03.2019
Біологічно активні речовини
Звіробою трава
Фітолік

Актуальна інформація

Звіробій звичайний (лат. Hypericum perforatum) — багаторічна трав’яниста рослина (Фармацевтична енциклопедія), що росте в Європі і Азії. В англомовній літературі він відомий як St. John’s Wort. У терапевтичних цілях застосовується звіробою трава або фітопрепарати на її основі. Звіробою трава зареєстрована в Україні (інструкція МОЗ України) як лікарський засіб, проте в деяких країнах належить до категорії дієтичних добавок (Peterson B., 2021).

Як діє звіробою трава?

Основні діючі речовини трави звіробою звичайного:

 • конденсовані похідні антрацену (гіперицин, псевдогіперицин, протогіперицин, протопсевдогіперицин);
 • антрахінони (емодин та ін.);
 • флавоноїди (гіперозид, рутин, кверцитрин);
 • антоціани та лейкоантоціани;
 • катехіни;
 • кумарини;
 • ксантони;
 • фенолкарбонові кислоти;
 • дубильні речовини;
 • мінорні антибіотичні сполуки (саротрален, саротралеїн, гіперфарин).

Ці діючі речовини чинять психотропну, імуномодулюючу, антибіотичну, в’яжучу, ранозагоювальну та капілярозміцнювальну (Фармацевтична енциклопедія), а також протизапальну і протиракову дію (Peterson B., 2021).

Описано безліч механізмів дії речовин, які входять до складу звіробою трави.

Одним з основних механізмів, які застосовуються в медичній практиці, є здатність активних речовин звіробою, таких як гіперицин, псевдогіперицин, протогіперицин, протопсевдогіперицин, виступати в якості інгібітора зворотного захоплення серотоніну. Ці активні речовини рослини сприяють зниженню захоплення серотоніну (а також дофаміну і норадреналіну) в нейрональних синапсах. Підвищення рівня нейротрансмітерів є одним із способів лікування депресії. Іншим механізмом антидепресивної активності вважається здатність гіперфорину зв’язуватися з рецепторами ГАМК і зменшувати зв’язування вільної ГАМК, що призводить до зниження пригнічення ЦНС (Peterson B., 2021).

Діючі речовини трави звіробою індукують систему цитохрому Р450 (зокрема фермент CYP 3A4 і Р-глікопротеїн) через активацію прегнан-Х-рецептора. Гіперфорин, одна з активних речовин трави звіробою, вважається відповідальним за індукцію CYP 3A4 шляхом активації рецептора ксенобіотиків і ядерного стероїда/прегнану. Вважається також, що саме гіперфорин активує Р-глікопротеїн. Ферменти цитохрому P450 або монооксигенази впливають на ксенобіотик через реакції гідроксилювання, роблячи його більш полярним і, таким чином, підвищуючи його реактивність для кон’югації з різними полярними групами. Для підготовки до монооксигеназної реакції в процесах метаболізму ксенобіотиків відбуваються інші реакції, такі як гідроліз, дезамінування, епоксидування, преоксигенація, відновлення, десульфуризація і дегалогенування. Здатність активних речовин звіробою трави пригнічувати МАО дозволяє збільшити утворення норадреналіну (Peterson B., 2021).

Практичне застосування звіробою трави в медицині

Настій трави звіробою застосовується в гастроентерологічній практиці — для лікування гострих і хронічних колітів, гіпоацидного гастриту, дискінезії жовчовивідних шляхів, діареї і метеоризму, а також для лікування запальних захворювань порожнини рота (інструкція МОЗ України).

Однак точки прикладання ефектів звіробою трави не обмежуються тільки лікуванням гастроентерологічних захворювань.

Трава звіробою у формі настоїв, відварів, екстрактів застосовується для лікування низки захворювань і станів.

 • Депресія. Під депресією розуміють втрату інтересу або задоволення від звичних занять більше 2 тиж. Симптоми депресії можуть бути як слабо, так і сильно вираженими. М’яка антидепресивна дія трави звіробою може застосовуватися для початкової терапії, проте пацієнтам із депресією слід обговорити застосування звіробою трави зі своїм лікарем (Linde K., 2008).
 • Емоційні та поведінкові відхилення у дітей: проблеми з увагою, занепокоєння, різні фізичні проблеми, порушення сну, депресія та інші емоційні і поведінкові відхилення (Trompetter I., 2013).
 • Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — неврологічний розлад, що виникає у людини при надмірному психоемоційному навантаженні, що призводить до повторюваних компульсивних дій. Це захворювання важко піддається лікуванню. Дослідження застосування трави звіробою при лікуванні ОКР знаходяться на початковій стадії, однак поточні клінічні дані обмежені, і для підтвердження ефективності фітотерапії необхідні подальші дослідження. Препарати звіробою вважаються перспективними в корекції ОКР, оскільки його відомий механізм дії можна порівняти з сьогоднішніми методами лікування із застосуванням селективних інгібіторів зворотного захоплення серотонін (СІЗЗС) (Camfield D.A., 2011).
 • Передменструальний синдром (ПМС): ПМС охоплює безліч симптомів, які характерні для деяких жінок в дні перед менструацією, включаючи здуття живота, висип, набухання і болючість грудей, біль, дратівливість і депресію. Для зменшення вираженості симптомів цього синдрому іноді призначають СІЗЗС. Звіробою трава може застосовуватися в якості альтернативного безрецептурного лікування, яке полегшує симптоми ПМС (Jang S.H., 2014).
 • Псоріаз: у подвійному сліпому плацебо-контрольованому дослідженні оцінювали терапевтичні ефекти Hypericum perforatum при псоріатичних ураженнях легкого та середнього ступеня тяжкості. Вивчався екстракт звіробою трави в формі мазі для місцевого застосування в терапії псоріазу бляшкового типу, запального захворювання, при якому фактор некрозу пухлини альфа (TNF-α) зазвичай виявляють у псоріатичних тканинах шкіри. У результаті дослідження встановлено, що протизапальні властивості мазі Hypericum perforatum знижують вміст цитокінів, включаючи TNF-α, при псоріатичних ураженнях. У пацієнтів, які застосовували звіробій місцево, відмічали зменшення вираженості еритеми, щільності та лущення порівняно з плацебо (Mansouri P., 2017).
 • Рекомендується застосовувати траву звіробою при соматоформних розладах, збудженому стані, знервованості, виснаженні і порушеннях сну (Saller R., 2012).

Звіробою трава: протипоказання і побічні ефекти

При призначенні трави звіробою необхідно враховувати здатність препарату індукувати систему цитохрому Р450, оскільки може знижуватися ефективність препаратів, які метаболізуються системою цитохрому Р450, зокрема CYP 3A4, або є субстратами P-глікопротеїнів у метаболізмі. Такими препаратами є інгібітори протеази ВІЛ, ненуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази CYP 3A4 ВІЛ, циклоспорин, такролімус, іринотекан, іматинібу мезилат, дигоксин, оксикодон і варфарин.

При одночасному застосуванні гормональних протизаплідних засобів можливі нерегулярність менструального циклу або настання незапланованої вагітності.

При призначенні серотонінергічних препаратів та інших антидепресантів існує потенційний ризик фармакодинамічних взаємодій, що виникають при прийомі з травою звіробою. Одним з основних побічних ефектів є ризик небезпечного для життя підвищення рівня серотоніну в разі одночасного застосування настою/екстракту звіробою трави з деякими антидепресантами та пригнічення МАО, це може викликати серотоніновий синдром. Серотоніновий синдром проявляється тахікардією, підвищенням АТ, мідріазом і підвищеним потовиділенням.

Серйозними побічними ефектами звіробою трави (ознаки передозування) є:

 • загострення психотичних симптомів у осіб з шизофренією або біполярним розладом;
 • ажитація;
 • діарея;
 • тахікардія;
 • гіпертензія;
 • галюцинації;
 • підвищення температури тіла;
 • світлочутливість (Peterson B., 2021).

Звіробою трава: висновок

Множинні терапевтичні ефекти звіробою трави забезпечують не тільки широке її застосування в практичній медицині, а й зумовлюють вивчення невідомих механізмів дії активних речовин рослини і нові точки прикладання терапевтичних ефектів.

Інструкція МОЗ

Звіробою трава трава 50 г,трава 1.5 г, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: звіробою трава.

Лікарська форма

Трава.

Подрібнена сировина: шматочки стебел, листків (сірувато-зеленого кольору), квіток (жовтого кольору) різної форми та недозрілих плодів, які проходять крізь сито з діаметром отворів 7 мм. Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркуватий, трохи в’яжучий.

Порошок крупний: шматочки стебел, листків (сірувато-зеленого кольору), квіток (жовтого кольору) різної форми та недозріпих плодів, які проходять крізь сито з діаметром отворів 2 мм. Запах слабкий, своєрідний. Смак гіркуватий, трохи в’яжучий.

Назва і місцезнаходження виробника

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

Україна, 69050, м. Запоріжжя, вул. Складська, 4.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на травну систему та метаболізм. Засоби для застосування у стоматології. Код АТС A01A D11.

Біологічно активні речовини рослини чинять в’яжучу, протизапальну і деяку протимікробну дію, що сприяє регенерації тканин; помірно впливають на жовчовиділення, збуджують шлункову секрецію.

Показання для застосування

У складі комплексної терапії захворювань жовчовивідних шляхів (дискінезій жовчних шляхів, холециститів); шлунково-кишкового тракту (гострих і хронічних колітів, проносів, метеоризму, гіпоацидного гастриту). При запальних процесах ротової порожнини (гінгівітах, стоматитах).

Протипоказання

Індивідуальна гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату. Артеріальна гіпертензія.

Особливі застереження

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказане внутрішнє застосування препарату.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Застосування препарату у деяких пацієнтів може спричинити підвищення артеріального тиску, тому слід бути обережними при керуванні автотранспортом або роботі зі складними механізмами.

Діти.

Препарат протипоказаний дітям віком до 12 років.

Спосіб застосування та дози

1,5 столової ложки трави помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 30 хв. Процідити, залишок віджати до процідженого відвару. Об’єм відвару довести кип’ яченою водою до 200 мл. Застосовувати у теплому вигляді 3 рази на добу за 30 хвилин до їди: дорослим та дітям віком від 16 років — по 1/3 склянки, дітям віком 12-14 років — по 1-2 столових ложки, дітям віком 15-16 років- по 1/4 склянки.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, запити 200 мл окропу, закрити і настояти 15 хвилин. Застосовувати у теплому витляді 3 рази на добу за 30 хвилин до їди: дорослим та дітям віком від 16 років — по 1/2-1 склянці, дітям віком 12- 14 років — по 1/4 склянки, дітям віком 15- 16 років- по 1/2-1/3 склянки.

Зовнішньо застосовувати для полоскання ротової порожнини.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Передозування.

Передозування та тривале застосування спричиняє відчуття гіркоти у роті, неприємні відчуття у ділянці печінки.

Побічні ефекти

Підвищення артеріального тиску; алергічні реакції (включаючи гіперемію, висипання, набряк та свербіж шкіри); фотосенсибілізація (під час лікування слід уникати УФ-опромінення).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не рекомендується застосування хворим, які приймають антикоагулянти, антибіотики, сульфаніламіди, протизаплідні, гіпотензивні (блокатори кальцієвих каналів), жіночі статеві гормони, гіпохолестеринемічні засоби (статини), серцеві глікозиди.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

В оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 градусів. Приготовлений настій — у прохолодному місці не більше 2-х діб.

Упаковка.

По 50 г у пачках з внутрішнім пакетом; по 1,5 г у фільтр-пакеті; по 20 фільтр-пакетів у пачці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Звіробою трава трава 50 г,трава 75 г,трава 1.5 г, Лубнифарм АТ (Україна, Лубни)

Склад

діюча речовина: звіробою трави (hyperici herba);

1 пачка містить звіробою трави (hyperici herba) 50 г або 75 г;

1 фільтр-пакет містить звіробою трави (hyperici herba) 1,5 г.

Лікарська форма

Трава.

Основні фізико-хімічні властивості: шматочки порожнистих, циліндричних стебел із двома або чотирма подовжніми ребрами, від зеленувато-жовтого до сірувато-зеленого, іноді рожевувато-фіолетового кольору; листя від сірувато-зеленого до темно-зеленого кольору; квіток яскраво-жовтого або жовтого кольору із чорними крапками; недоспілих плодів зеленувато-коричневого кольору, які проходять крізь сито з отворами діаметром 7 мм. (Для пачок).

Порошкоподібна маса, суміш часток зеленувато-жовтого, сірувато-зеленого, темно-зеленого, зеленувато-коричневого, жовтого кольору. (Для фільтр-пакетів).

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на травну систему та метаболізм. Засоби для застосування у стоматології.

Код АТХ А01А D11.

Фармакологічні властивості

Біологічно активні речовини рослини чинять в’яжучу, протизапальну і деяку протимікробну дію, що сприяє регенерації тканин; помірно впливають на жовчовиділення, збуджують шлункову секрецію.

Клінічні характеристики

Показання

У складі комплексної терапії захворювань жовчовивідних шляхів (дискінезій жовчних шляхів, холециститів); захворювань травного тракту (гострих і хронічних колітів, діареї, метеоризму, гіпоацидного гастриту).

При запальних процесах ротової порожнини (гінгівітах, стоматитах).

Протипоказання

Індивідуальна гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату. Артеріальна гіпертензія.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не рекомендується застосування пацієнтам, які приймають антикоагулянти, антибіотики, сульфаніламіди, протизаплідні засоби, гіпотензивні блокатори кальцієвих каналів, жіночі статеві гормони, гіпохолестеринемічні засоби (статини), серцеві глікозиди.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказане внутрішнє застосування препарату.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Застосування препарату у деяких пацієнтів може спричинити підвищення артеріального тиску, тому слід бути обережними при керуванні автотранспортом та роботі зі складними механізмами.

Спосіб застосування та дози

1,5 столової ложки трави помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 30 хв. Процідити, залишок віджати до процідженого відвару. Об’єм відвару доводять кип’яченою водою до 200 мл.

Застосовувати у теплому вигляді 3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим і дітям віком від 16 років — по 1/3 склянки, дітям віком 12–14 років — по 1–2 столових ложки, дітям віком 15–16 років — по ¼ склянки.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 200 мл окропу, закрити і настоювати 15 хв. Застосовувати у теплому вигляді 3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим і дітям віком від 16 років — по ½-1 склянці, дітям віком 12–14 років — по ¼ склянки, дітям віком 15–16 років — по ½-1/3 склянки.

Зовнішньо застосовувати для полоскання ротової порожнини.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Діти.

Препарат протипоказаний дітям віком до 12 років.

Передозування

Передозування та тривале застосування спричиняє відчуття гіркоти у роті, неприємні відчуття у ділянці печінки.

Побічні реакції

Підвищення артеріального тиску; алергічні реакції (включаючи гіперемію, висипання, набряк та свербіж шкіри); фотосенсибілізація (під час лікування слід уникати УФ-випромінювання).

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Зберігати у недоступному для дітей місці.

Приготовлений відвар зберігати при температурі від 8 °С до 15 °С не більше 2 діб.

Упаковка

По 50 г або 75 г у пачках з внутрішнім пакетом;

по 1,5 г у фільтр-пакеті, по 20 фільтр-пакетів у пачці.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

АТ «Лубнифарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 37500, Полтавська обл., м. Лубни, вул. Барвінкова, 16.

Звіробою трава трава 60 г,трава 75 г,трава 1.5 г, Ліктрави ПрАТ (Україна, Житомир)

Затверджено МОЗ Украiни від 2016-07-07 р. № 685. Р.п. № UA/5675/01/01

Склад лікарського засобу

діюча речовина: звіробою трава.

Лікарська форма

Трава.

Шматочки подрібненої рослинної сировини.

Назва і місцезнаходження виробника

ПрАТ «Ліктрави».

Україна, 10001, м. Житомир, Київське шосе, 21.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на травну систему та метаболізм. Засоби для застосування у стоматології. Код АТС А01А D11.

Біологічно активні речовини рослини чинять в’яжучу, протизапальну і деяку протимікробну дію, що сприяє регенерації тканин; помірно впливають на жовчовиділення, збуджують шлункову секрецію.

Показання для застосування

У складі комплексної терапії захворювань жовчовивідних шляхів (дискінезій жовчних шляхів, холециститів); шлунково-кишкового тракту (гострих і хронічних колітів, проносів, метеоризму, гіпоацидного гастриту).

При запальних процесах ротової порожнини (гінгівітах, стоматитах).

Протипоказання

Індивідуальна гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату. Артеріальна гіпертензія.

Особливі застереження

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказане внутрішнє застосування препарату.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Застосування препарату у деяких пацієнтів може спричинити підвищення артеріального тиску, тому слід бути обережними при керуванні автотранспортом та роботі зі складними механізмами.

Діти.

Препарат протипоказаний дітям віком до 12 років.

Спосіб застосування та дози

1,5 столової ложки трави поміщають в емальований посуд, заливають 200 мл гарячої кип’яченої води, закривають кришкою і настоюють на киплячій водяній бані 30 хв. Проціджують, залишок віджимають до процідженого відвару. Об’єм відвару доводять кип’яченою водою до 200 мл.

Застосовують у теплому вигляді 3 рази на добу за 30 хвилин до їди: дорослі та діти віком від 16 років — по 1/3 склянки, діти віком 12–14 років — по 1–2 столових ложки, діти віком 15–16 років — по 1/4 склянки.

2 фільтр-пакети поміщають у скляний або емальований посуд, заливають 200 мл окропу, закривають і настоюють 15 хвилин. Застосовують у теплому вигляді 3 рази на добу за 30 хвилин до їди: дорослі та діти віком від 16 років — по 1/2–1 склянці, діти віком 12–14 років — по 1/4 склянки, діти віком 15–16 років — по 1/2–1/3 склянки.

Зовнішньо застосовують для полоскання ротової порожнини.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Передозування

Передозування та тривале застосування спричиняє відчуття гіркоти у роті, неприємні відчуття в області печінки.

Побічні ефекти

Підвищення артеріального тиску; алергічні реакції (гіперемія, висипання, набряк та свербіж шкіри); фотосенсибілізація (під час лікування слід уникати УФ-випромінювання).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не рекомендовано застосування хворим, які приймають антикоагулянти, антибіотики, сульфаніламіди, протизаплідні, гіпотензивні — блокатори кальцієвих каналів, жіночі статеві гормони, гіпохолестеринемічні засоби (статини), серцеві глікозиди.

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

В оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці при температурі не вище 30 оС. Приготовлений настій — при температурі 8–15 оС не більше 2 діб.

Упаковка

По 60 г або 75 г у пачках із внутрішнім пакетом, по 1,5 г у фільтр-пакетах № 20.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Звіробою трава трава 75 г, Тернофарм ТОВ (Україна, Тернопіль)

Склад

діюча речовина: herba hyperici;

1 пачка містить звіробою трави 75 г.

Лікарська форма

Трава.

Основні-фізико-хімічні властивості: шматочки листя, стебел, квіток різної форми і недозрілих плодів, зеленувато-жовтого, сірувато-зеленого, зеленого, темно-зеленого, яскраво-жовтого або жовтого з чорними крапками, зеленувато-коричневого, іноді рожево-фіолетового кольору.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що впливають на систему травлення та метаболізм. Засоби для застосування у стоматології.

Код АТХ А01А D11.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Трава звіробою містить дубильні речовини, флавоноїди (гіперозид, рутин, кверцитрин, мірицетин, лейкоантоціани), сапоніни, барвники (гіперицин, псевдогіперицин, гіперин, франгулаемодинантранол), олію ефірну, смолисті речовини, каротин, кислоту аскорбінову. Цей комплекс біологічно активних речовин має в’яжучу, протизапальну і деяку протимікробну дію, що сприяє регенерації тканин, помірно впливає на жовчовиділення, збуджує шлункову секрецію тощо.

Фармакокінетика.

Не вивчалась.

Клінічні характеристики

Показання

Захворювання печінки і жовчовивідних шляхів (дискінезії жовчних шляхів, гепатити, холецистити); захворювання шлунково-кишкового тракту (гострі і хронічні коліти, проноси, метеоризм, гіпоацидний гастрит); запальні процеси ротової порожнини (гінгівіти, стоматити).

Протипоказання

Індивідуальна гіперчутливість до речовин, які містяться в лікарському засобі. Артеріальна гіпертензія.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не рекомендується застосування хворим, які приймають антикоагулянти, антибіотики, сульфаніламіди, протизаплідні, гіпотензивні (блокатори кальцієвих каналів), гіпохолестеринемічні засоби (статини), жіночі статеві гормони, серцеві глікозиди.

Особливості застосування.

Хворим з артеріальною гіпертензією звіробою траву бажано призначати тільки у складі зборів.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Безпека та ефективність у період вагітності та годування груддю не вивчались, тому препарати звіробою внутрішньо не призначають.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Препарат звіробою у деяких пацієнтів може спричинити підвищення артеріального тиску, тому слід бути обережними при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Спосіб застосування та дози

10 г (1,5 столової ложки) трави поміщають в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип’яченої води, закривають кришкою і настоюють на киплячій водяній бані 30 хв. Охолоджують при кімнатній температурі 10 хв, проціджують, залишок віджимають до процідженого відвару. Об’єм відвару доводять кип’яченою водою до 200 мл.

Відвар приймають у теплому вигляді за 30 хв до їди.

Дорослі та діти від 16 років приймають по 1/3 склянки 3 рази на день.

Діти віком 12-14 років — по 1-2 столові ложки 2-3 рази на день.

Діти віком 15-16 років — по 1/4 склянки 2-3 рази на день.

Зовнішньо відвар застосовують для полоскання ротової порожнини.

Перед застосуванням відвар рекомендується збовтувати.

Тривалість лікування визначається індивідуально з урахуванням перебігу захворювання, стабільності досягнутого терапевтичного ефекту і переносимості лікарського засобу.

Діти.

Протипоказане застосування дітям віком до 12 років.

Передозування

Передозування та тривале застосування спричиняє відчуття гіркоти у роті, неприємні відчуття у ділянці печінки.

Побічні реакції

Підвищення артеріального тиску; алергічні реакції (включаючи гіперемію, висипання, набряк та свербіж шкіри); фотосенсибілізація (під час лікування слід уникати УФ-опромінення).

Термін придатності

3 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Приготовлений відвар зберігати у прохолодному місці не більше 2 діб.

Зберігати в недоступному для дітей місці!

Упаковка

По 75 г у пачці з внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ТОВ «Тернофарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності/місцезнаходження заявника

Україна, 46010, м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4.

Тел./факс: (0352) 521–444, http://www.ternopharm.com.ua.

Дата додавання: 15.10.2021 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko