0
UA | RU

Нефрофіт (Nephrophyt)

Ейм

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
НЕФРОФІТ
РечовинаКількість
Квітки бузини чорної9 г/100 г
Листя подорожнику великого9 г/100 г
Трава споришу звичайного9 г/100 г
Трава хвощу польового9 г/100 г
Трава грициків8 г/100 г
Кукурудзяні рильця8 г/100 г
Корені кульбаби8 г/100 г
Корені лопуха8 г/100 г
Листя мучниці8 г/100 г
Листя м'яти перцевої8 г/100 г
Квітки ромашки8 г/100 г
Трава причепи8 г/100 г
№ UA/3551/01/01 від 15.06.2020
РечовинаКількість
Квітки бузини чорної9 г/100 г
Листя подорожнику великого9 г/100 г
Трава споришу звичайного9 г/100 г
Трава хвощу польового9 г/100 г
Трава грициків8 г/100 г
Кукурудзяні рильця8 г/100 г
Корені кульбаби8 г/100 г
Корені лопуха8 г/100 г
Листя мучниці8 г/100 г
Листя м'яти перцевої8 г/100 г
Квітки ромашки8 г/100 г
Трава причепи8 г/100 г
№ UA/3551/01/01 від 15.06.2020
РечовинаКількість
Квітки бузини чорної9 г/100 г
Листя подорожнику великого9 г/100 г
Трава споришу звичайного9 г/100 г
Трава хвощу польового9 г/100 г
Трава грициків8 г/100 г
Кукурудзяні рильця8 г/100 г
Корені кульбаби8 г/100 г
Корені лопуха8 г/100 г
Листя мучниці8 г/100 г
Листя м'яти перцевої8 г/100 г
Квітки ромашки8 г/100 г
Трава причепи8 г/100 г
№ UA/3551/01/01 від 15.06.2020
Біологічно активні речовини
НЕФРОФІТ-ТАБ
№ 05.03.02-04/38019 від 21.08.2015

Актуальна інформація

Загальна інформація про препарат

Захворювання нирок і сечовивідних шляхів (запального, обмінного і позаниркового генезу) згодом призводять до порушення виведення з організму токсичних речовин та їх метаболітів. Завдяки ниркам в організмі відбувається регуляція артеріального тиску, а при їх захворюванні можливий розвиток патології серцево-судинної системи, цукрового діабету та інших порушень. Запальні захворювання нирок як низхідної, так і висхідної етіології можуть стати причиною розвитку гострої і хронічної ниркової недостатності — серйозних ускладнень, що у важких випадках призводять до летального наслідку.

Тому особливо важливо виявити патологію нирок і сечовивідних шляхів на ранніх стадіях захворювання. Так, основними симптомами цих захворювань є біль у спині, озноб, порушення сечовипускання і біль при сечовипусканні, набряки, порушення артеріального тиску. А основними причинами розвитку захворювань нирок і сечовивідної системи вважаються переохолодження, вживання алкоголю, патогенні мікроорганізми, різкі перепади температури, часті стреси і перевтома, прийом антибіотиків і, як наслідок, дисбактеріоз.

Як правило, протизапальна терапія сечовидільної системи включає застосування антибіотиків. Однак важливим доповненням до антибіотикотерапії є фітотерапевтична корекція з використанням біологічно активних добавок до їжі та зборів трав. Доступним лікарським засобом для терапії хвороб нирок і сечовивідної системи вважається Нефрофіт — збір трав зі спазмолітичним, протизапальним, антибактеріальним сечогінним, азотовидільним і легким салуретичним ефектом (сприяє в деякій мірі виведенню солей). Згідно з АТС-класифікацією відноситься до групи лікарських засобів, що застосовуються в урології. Нефрофіт сприяє виведенню з організму кінцевих продуктів обміну, підтримці кислотно-лужної рівноваги внутрішнього середовища, бере участь у процесах проміжного метаболізму (глюконеогенез, розщеплення пептидів і амінокислот).

Активні компоненти Нефрофіта та їх дія

До складу Нефрофіту входить комплекс рослин, які широко застосовуються в традиційній медицині.

Квітки бузини чорної (Sambucus nigra). Рослина відноситься до сімейства жимолостевих. Рослина має тривалу етноботанічну історію в багатьох різних культурах як протимікробний засіб і в даний час є однією з найбільш використовуваних лікарських рослин у світі. Важливість застосування її в уро- і нефрологічній практиці обумовлена сечогінним, потогінним, проносним ефектами, а також здатністю зменшувати вираженість запалення (Álvarez C.A. et al., 2018; Elderflower. Vitamins & Supplements, 2019; Анісімов А.М., 2019). Активні речовини, що входять до складу квіток бузини чорної, проявляють активність щодо Bacillus subtilis, Staphylococcus aureus, Salmonella typhi, Klebsiella pneumoniae та Pseudomonas aeruginosa.

У квітках бузини чорної містяться флавоноїди (кверцетин, рутин, ізокверцетин, кемпферол, астрагалін, нікотифлорін, гіперозид), тритерпени, хлорогенова кислота, ефірні олії, стероли, калій, танін, пектин, глюкоза та ін. (European medicines agency, 2018; Анісімов А.М., 2019). Квітки бузини, як правило, безпечні при використанні в невеликих кількостях. Однак вони можуть знижувати рівень глюкози в крові, що важливо при лікуванні хворих на цукровий діабет, які застосовують цукрознижувальні препарати (глімепірид, піоглітазон, розиглітазон, хлорпропамід, гліпізид, толбутамід) або інсулін (Elderflower. Vitamins & Supplements, 2019).

У результаті досліджень було встановлено, що біомаркери ризику розвитку серцево-судинних захворювань і функції печінки і нирок у жінок у період постменопаузи не змінюються після прийому протягом 12 тиж екстракту бузини. Лікарська рослинна сировина (ЛРС) багата антоціанинами (Curtis P.J. et al., 2009).

Листя подорожника великого (Plantagо major) мають протизапальні, протимікробні, бактеріостатичні (щодо стафілококів, Pseudomonas aeruginosa, бета-гемолітичного стрептокока), діуретичні властивості, що зумовлює їх використання при запаленні сечового міхура і захворюваннях нирок. Листя подорожника великого містять полісахариди, слиз, аукубін, каротиноїди, пектини, холін та ін. (РЛС, Подорожника большого листья (Plantaginis majoris folia), 2019). Листя Plantago major рекомендують при затримці сечі, гематурії, а також при запаленні сечового міхура і нирок. Активні речовини, що містяться в ЛРС, можуть пригнічувати активність ангіотензинперетворювального ферменту. В одному з досліджень було встановлено, що екстракт з листя подорожника великого ефективніше, ніж алопуринол і цитрат калію, пригнічує збільшення розмірів кристалів оксалату кальцію in vitro і може застосовуватися в комплексній терапії сечокам’яної хвороби (Najafian Y. et al., 2018).

Трава споришу звичайного (Polygonum aviculare) має протизапальні, діуретичні властивості, запобігає появі каменів і піску в нирках, покращує фільтрацію сечі. Крім того, трава споришу має антиоксидантні, протимікробні (у тому числі противірусні) і протигрибкові ефекти. Трава багата на вітамін Е, клітковину, смоли, пектин, золу, кремній, антрахінони, кальцій, залізо, цинк, віск, глікозид, авикулярин. Комплекс біологічно активних речовин, що входять до складу споришу, також забезпечує потогінний, ранозагоювальний, тонізуючий, знеболювальний ефекти, здатність оптимізувати обмін речовин при метаболічному синдромі, у тому числі при цукровому діабеті й ожирінні, зміцнює стінки капілярів (Dong X. et al., 2014). Настій трави застосовують при подагрі та інших порушеннях сольового обміну, поліартриті, як жарознижувальний засіб.

Трава хвоща польового (Equiseti arvensis) — сечогінний, протизапальний, протимікробний, дезінтоксикаційний (виводить свинець), кровоспинний засіб. Трава хвоща польового містить похідні гідрохінону (арбутин, метил арбутин та ін.), поліфеноли (таніни), фенольні кислоти (галова, п-кумарова і сиринова кислоти), флавоноїди (гіперозид, кверцитрин, ізокверцитрин, мірицетин), іридоїдні глюкозиди, тритерпени й ін. (Europian medicines agensy, 2016). Крім того, крем’яні речовини утворюють в сечі колоїди, що перешкоджають утворенню каменів.

Протизапальна та протимікробна, знеболювальна, протипухлинна властивості трави грициків (Capsella bursa pastoris) дозволяють використовувати її для лікування запалення сечового міхура. Також її рекомендують при каменях у нирках і нирковій коліці. Трава грициків багата на флавоноїди (кверцетин, трицин, діосметин, кемпферол, лютеолін, гесперітін і похідні глікозидів та ін.), дубильні речовини, аміни (холін, ацетилхолін, гістамін), сапоніни, смолу, органічні кислоти, ефірні олії та інші сполуки. Capsulla bursa-pastoris виявилася потенційно корисним біомонітором 4 важких металів (Pb, Cd, Zn і Cu), використовується для моніторингу забруднених міських територій (Aksoy, 1999; European medicines agency, 2011).

Кукурудзяні рильця (Zea maydis) — трава, що традиційно використовується китайцями і корінними американцями для лікування багатьох захворювань. Вона також використовується в рамках традиційної медицини в багатьох країнах (Туреччина, США, Франція). Потенційне застосування даної ЛРС як антиоксидантного і сечогінного лікарського засобу було доведено в декількох дослідженнях. Потенційне використання даної ЛРС у галузі нефрології та урології тісно пов’язане з властивостями і механізмом дії біологічно активних компонентів рослини, таких як флавоноїди і терпеноїди (Hasanudin K. et al., 2012).

Корінь кульбаби (Taraxacum officinale) відноситься до сімейства складноцвітих, родом з Європи, але широко поширений у більш теплих помірних зонах Північної півкулі. Кульбабу зазвичай використовують як рослинну їжу, а в декількох регіонах вона також використовується у фітотерапії. Літературні дані свідчать про його антиоксидантну, сечогінну, протизапальну, антиканцерогенну, знеболювальну, жовчогінну активності (у ЛРС містяться флавоноїди, гідроксикоричні кислоти, лактон інозитол та інші речовини). Корінь кульбаби не варто використовувати хворим з нирковою недостатністю, цукровим діабетом і/або серцевою недостатністю (Schütz K. еt al., 2006; European medicines agency, 2009 р.; González-Castejón M. et al., 2012; Jedrejek D. et al., 2019; Molinu M.G. et al., 2019).

Корінь лопуха (Arctium lappa) — рослина, що поширена в Північній Азії, Європі та США. Кверцетин, лютеолін і фенольні кислоти, що містяться в ньому, є потужними антиоксидантами. Активні речовини, що знаходяться в корені лопуха, сприяють виведенню токсинів з крові, посилюють кровообіг. Для ЛРС характерна сечогінна дія, тому його не використовують при зневодненні організму і при прийомі інших сечогінних лікарських засобів. До складу кореня лопуха входять ефірні олії, аліфатичні гідрокарбонати, сесквітерпени (ефірна олія, арктіол, дегідрофукінон, еремофілен), тритерпени і (вільні терпенові спирти, вільні стерини, тритерпенові ефіри), жирні кислоти, кавова й аскорбінова кислоти (European medicines agency, 2010) .

Листя мучниці (Uvae ursi) призначають у складі комплексної терапії захворювань нирок і сечовивідних шляхів. Відвар з листя мучниці має м’яку антисептичну і послаблювальну дію. ЛРС містить похідні гідрохінону (арбутин), поліфеноли, фенольні кислоти, флавоноїди (гіперозид), смоли та ін. Для ЛРС мучниці характерні діуретичні та антисептичні властивості. Антибактеріальна активність же проявляється у зв’язку з наявністю в листі арбутину і гідрохінону. Однак препарати, що містять листя мучниці, не рекомендують призначати в період вагітності (European medicines agency, 2018).

Листя м’яти перцевої (Menthae piperitae) містять ментол, терпеноїди, дубильні речовини, ефлавоноїди, рутин і діосмин, гесперидин, нарірутин, розмаринову і кавову кислоти. Настій м’яти перцевої виявляє седативну, спазмолітичну, газовивідну, жовчогінну, місцевоподразнювальну, знеболювальну дію. У традиційній медицині відвар з листя м’яти використовують при кашлі та застуді, для полегшення симптомів локалізованого болю в м’язах, симптоматичного полегшення локалізованого свербежу на непошкодженій шкірі (European medicines agency, 2012). Листя м’яти перцевої здатне зменшувати вираженість головного болю і покращувати апетит. Також існує інформація про антигіпертензивну дію листя м’яти (Krogh L., 1957). Екстракти листя Menthae piperitae мають антибактеріальну та противірусну активність in vitro. Додавання подрібненого листя в агаровому середовищі пригнічує ріст Salmonella typhimurium, Staphylococcus aureus і Vibrio parahaemolyticus у концентраціях 0,1–2,0% (WHO Monographs on Selected Medicinal Plants — Volume 2, 2004). Терапевтична дія м’яти зумовлена наявністю в ній ментолу.

Квітки ромашки (Chamomillae officinalis) містять ефірні олії: проазулен, азулен, антимісову кислоту, флавоноїди (апігенін, лютеолін) та інші речовини. ЛРС має протизапальну, спазмолітичну та антимікробну дію, що дозволяє використовувати квітки ромашки як у гастроентерології, так і в нефрології, урології. Зокрема, квітки ромашки застосовують при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, різних ураженнях слизової оболонки ротової порожнини, верхніх дихальних шляхів (European medicines agency, 2018).

Трава череди (Bidens tripartita) — це ЛРС, широко поширена по всьому світу. У рослині міститься велика кількість активних компонентів, що дозволяє широко її застосовувати. Активні речовини, що входять до її складу, покращують обмін речовин, травлення, посилюють потовиділення, мають сечогінний ефект. Марганець бере участь у процесах кровотворення і функціонування залоз внутрішньої секреції. ЛРС містить полісахариди, флавоноїди, каротиноїди (ранозагоювальна і протизапальна дія), поліфеноли (бактерицидні властивості), гіркоти, ефірну олію, аскорбінову кислоту. Трава проявляє седативний, протиалергічний, протизапальний, антиоксидантний і протипухлинний ефекти і може застосовуватися в нефрологічній практиці. У літературі представлена інформація, що лютеолін, що входить до складу діючих речовин череди, запобігає розвитку раку, пригнічуючи клітинну адгезію й інвазію (Lee W.J. et al., 2006). Було встановлено, що поліїни, виявлені в траві череди (B. Pilosa), мають протипухлинний ефект (Bartolome A.P. еt al., 2013).

Обмеження в застосуванні

Нефрофіт протипоказаний особам із захворюваннями шлунка, що супроводжуються підвищеною секрецією, для хворих із хронічною нирковою недостатністю, обтураційною жовтяницею, тормбофлебітом; при підвищеній чутливості до компонентів препарату. Нефрофіт не призначають дітям віком до 7 років. Збір не призначати хворим при підвищеному згортанні крові та хворим на бронхіальну астму. Пацієнтам з мікроангіопатіями, асоційованими з цукровим діабетом, необхідно постійно контролювати нехарактерні для них симптоми з боку нирок.

Збір трав Нефрофіт — лікарський засіб для застосування в комбінованій терапії захворювань нирок і сечовивідних шляхів, забезпечує антимікробний, спазмолітичний, седативний, протизапальний ефекти. Препарат завдяки грамотному поєднанню рослинних компонентів забезпечує комплексну дію при запальних захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів.

Інструкція МОЗ

Склад

діючі речовини: 1 упаковка (50 г) містить суміш лікарської рослинної сировини: бузини квіток (Sambuci flos) 4,5 г, подорожника великого листя (Plantaginis majoris folium) 4,5 г, споришу трави (Polygoni avicularis herba) 4,5 г, хвоща трави (Equiseti herba) 4,5 г, грициків звичайних трави (Bursae pastoris herba) 4 г, кукурудзи стовпчиків з приймочками (Zeae maydis styli cum stigmatis) 4 г, кульбаби лікарської коренів (Taraxaci officinalis radix) 4 г, лопуха коренів (Arctii radix) 4 г, мучниці листя (Uvae ursi folium) 4 г, м’яти перцевої листя (Menthae piperitae folium) 4 г, ромашки квіток (Matricariae flos) 4 г, череди трави (Bidentis herba) 4 г;

діючі речовини: 1 упаковка (100 г) містить суміш лікарської рослинної сировини: бузини квіток (Sambuci flos) 9 г, подорожника великого листя (Plantaginis majoris folium) 9 г, споришу трави (Polygoni avicularis herba) 9 г, хвоща трави (Equiseti herba) 9 г, грициків звичайних трави (Bursae pastoris herba) 8 г, кукурудзи стовпчиків з приймочками (Zeae maydis styli cum stigmatis) 8 г, кульбаби лікарської коренів (Taraxaci officinalis radix) 8 г, лопуха коренів (Arctii radix) 8 г, мучниці листя (Uvae ursi folium) 8 г, м’яти перцевої листя (Menthae piperitae folium) 8 г, ромашки квіток (Matricariae flos) 8 г, череди трави (Bidentis herba) 8 г;

діючі речовини: 1 фільтр-пакет (1,5 г) містить суміш лікарської рослинної сировини: бузини квіток (Sambuci flos) 135 мг, подорожника великого листя (Plantaginis majoris folium) 135 мг, споришу трави (Polygoni avicularis herba) 135 мг, хвоща трави (Equiseti herba) 135 мг, грициків звичайних трави (Bursae pastoris herba) 120 мг, кукурудзи стовпчиків з приймочками (Zeae maydis styli cum stigmatis) 120 мг, кульбаби лікарської коренів (Taraxaci officinalis radix) 120 мг, лопуха коренів (Arctii radix) 120 мг, мучниці листя (Uvae ursi folium) 120 мг, м’яти перцевої листя (Menthae piperitae folium) 120 мг, ромашки квіток (Matricariae flos) 120 мг, череди трави (Bidentis herba) 120 мг.

Лікарська форма

Збір.

Основні фізико-хімічні властивості: суміш шматочків різної форми сірувато-зеленого кольору з бурувато-червоними, жовтими і білими включеннями. Запах сильний, приємний.

Фармакотерапевтична група

Засоби, що застосовуються в урології. Код АТX G04B X.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

НЕФРОФІТ проявляє сечогінну дію та підвищує азотовидільну функцію нирок, має легку салуретичну дію, тобто сприяє деякою мірою виведенню солей. Позитивно впливає на сечовиноутворювальну функцію печінки і очисну функцію нирок. Має спазмолітичну, протизапальну та антибактеріальну дії.

Клінічні характеристики

Показання

Комплексне лікування та профілактика загострень запальних захворювань нирок та сечовивідних шляхів, які супроводжуються зниженням сечовидільної та азотовидільної функції, сечокам’яної хвороби, набряків.

Протипоказання

Гастропатія з підвищеною секрецією, хронічна ниркова недостатність, виразкова хвороба шлунка у стадії загострення, обтураційна жовтяниця, жовчнокам’яна хвороба з наявністю каменів понад 10 мм у діаметрі, гострий холецистит, гострий гепатит, цироз печінки, обструкція жовчовивідних шляхів, тромбофлебіт, круп, анорексія; підвищена чутливість до будь-яких компонентів лікарського засобу.

Особливі заходи безпеки.

Слід з обережністю застосовувати при підвищеному згортанні крові, хворим на бронхіальну астму, спазмофілію, а також пацієнтам з гастроезофагальним рефлюксом (печія).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не застосовувати одночасно з лікарськими засобами та їжею, що знижують рН сечі. Антациди та Н2-блокатори знижують ефективність препарату.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Можливе підвищення тонусу матки. У зв’язку з відсутністю достатнього досвіду застосування препарату у період вагітності його слід застосовувати за призначенням лікаря у випадках, коли очікувана користь для матері перевищує потенційний ризик для розвитку плода. При необхідності застосування лікарського засобу слід припинити годування груддю.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

2 столові ложки збору заварити у 500 мл окропу, настояти у закритому посуді протягом 1 години, процідити.

Дорослим та дітям віком від 7 років приймати у теплому вигляді по ⅔ склянки (150 мл) за 20–30 хвилин до їди 3 рази на добу.

Тривалість застосування визначає лікар. Зазвичай курс лікування триває до 2 місяців. При необхідності за призначенням лікаря курс лікування можна повторити з інтервалом у 3–4 тижні.

2 фільтр-пакети залити 150 мл окропу, настояти у закритому посуді протягом 15 хвилин.

Дорослим та дітям віком від 7 років приймати у теплому вигляді по 150 мл за 20–30 хвилин до їди 3 рази на добу.

Тривалість застосування визначає лікар. Зазвичай курс лікування триває до 2 місяців. При необхідності за призначенням лікаря курс лікування можна повторити з інтервалом у 3–4 тижні.

Діти.

Препарат протипоказаний дітям віком до 7 років.

Передозування

Можливе виникнення симптомів диспепсії та посилення проявів побічних реакцій.

Побічні реакції

Лікарський засіб зазвичай добре переноситься пацієнтами. Однак, з огляду на його багатокомпонентний склад, здебільшого при індивідуальній гіперчутливості до будь-якого з компонентів або при порушенні режиму прийому, можливі алергічні реакції, зокрема гіперемія, висипи, свербіж, ангіоневротичний набряк, контактний дерматит, кропив’янка. Листя мучниці можуть спричиняти больові відчуття у ділянці попереку, зміну кольору сечі, а також біль у кінці сечовипускання. Незважаючи на те, що збір НЕФРОФІТ містить невелику кількість листя мучниці, подібні прояви не виключені.

У випадку появи будь-яких негативних реакцій необхідно звернутися до лікаря.

Термін придатності

2 роки. Не застосовувати після завершення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

В оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С та недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 50 г у пакеті, вкладеному в пачку.

По 100 г у пакеті, вкладеному в пачку.

По 1,5 г у фільтр-пакеті № 20.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ТОВ «Науково-виробнича фармацевтична компанія «ЕЙМ».

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

Україна, 61091, Харківська обл., м. Харків, вул. Харківських дивізій, 20 літ. «А-5».

Дата додавання: 09.09.2021 р.
© Компендіум 2019

Діагнози, при яких застосовують Нефрофіт

Викликані вагітністю набряки з протеїнурією МКХ O12.2
Гострий тубулоінтерстиціальний нефрит МКХ N10
Гострий цистит МКХ N30.0
Інші камені в нижніх відділах сечових шляхів МКХ N21.8
Інші хронічні тубулоінтерстиціальні нефрити МКХ N11.8
Інші цистити МКХ N30.8
Камені нирки МКХ N20.0
Камені сечоводу МКХ N20.1
Необструктивний хронічний пієлонефрит, пов'язаний з рефлюксом МКХ N11.0
Цистит МКХ N30.9

Рекомендовані аналоги Нефрофіт:

засоби, що застосовуються в урології
засоби, що застосовуються в урології
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko