0
UA | RU

Проктозан®

(Proctosan®)
Виробник:
Stada

Склад і форма випуску

Класифікація

Актуальна інформація

Проктозан належить до комбінованих препаратів, призначених для місцевої симптоматичної терапії геморою, анальних тріщин та деяких інших захворювань прямої кишки. Містить декілька діючих речовин:

  • буфексамак;
  • вісмуту субгалат;
  • діоксид титану;
  • лідокаїну гідрохлорид моногідрат.

Буфексамак, чи буфексамова кислота (2- (4-бутоксифеніл)-N-гідроксиацетамід), належить до нестероїдних протизапальних препаратів, призначених для місцевого лікування. У якості монопрепарату застосовується при лікуванні геморою.

Вісмуту субгалат (галової кислоти основна вісмутова сіль) належить до групи антисептиків та засобів для дезінфекції. Має антибактеріальні, протизапальні, в’яжучі властивості в місці дії, а також сприяє зупинці кровотечі. Застосовується для місцевого лікування захворювань шкіри, слизових оболонок, що супроводжуються ексудацією.

Діоксид титану (TiO2) — одна зі сполук чотиривалентного титану, відома в харчовій промисловості як харчова добавка. Не належить до лікарських засобів, але у комплексі з вісмуту субгалатом чинить протимікробну, в’яжучу та підсушувальну дію. Також надає білого кольору супозиторіям, таблеткам і мазям. Виробляється у промисловій кількості з солей титану шляхом реакції гідролізу. Речовина малорозчинна, не всмоктується.

Лідокаїн — лікарський засіб, що належить до групи місцевих анестетиків амідного ряду. Уперше його синтезував Нільс Лофгрен у 1943 р. Часто застосовується з метою знеболення в стоматології, офтальмології, травматології і т. д. У якості протиаритмічного засобу призначається внутрішньовенно.

Дослідження

Проктозан постачається переважно на фармацевтичний ринок країн СНД та найближчого зарубіжжя, оскільки в 2010 р. на території Європейського Союзу було заборонено препарати, що містять буфексамак. Комітет з лікарських засобів для людини (СНМР) рекомендував Європейському агентству з лікарських засобів (EMA) відкликати торгову ліцензію на території Європейського Союзу (Uter, Schnuch, 2011). Причиною заборони буфексамаку було декілька тяжких випадків алергічного контактного дерматиту, пов’язаних із його застосуванням. Аналогічні заборони були введені в США та Канаді.

Відтоді як Проктозан було впроваджено в практику українських лікарів, що займаються лікуванням геморою, було накопичено значний досвід лікування з позитивними результатами. Тяжкі алергічні реакції, подібні до тих, що було зафіксовано на території Євросоюзу та США, невідомі.

У дослідженні, що проводилося на клінічній базі Національної медичної академії післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика, брали участь 252 особи різного віку, 6 з яких — вагітні. У 127 осіб було діагностовано гострий геморой, а у 125 — хронічний кровоточивий геморой. Результати показали, що при проведенні монотерапії супозиторіями та маззю Проктозан у 85% осіб з першої групи і у 83% — з другої спостерігалося покращання стану. Через тиждень від початку лікування 50% хворих з обох груп вказали на зменшення больового синдрому, практично 100% пацієнтів відмітили зникнення свербежу в перианальній ділянці. Жоден з пацієнтів не відмітив побічних ефектів, у тому числі алергії (Палієнко Р.К. й співавт., 2004).

Подібне дослідження, проведене вже спеціалістами Харківської МАПО, порівнювало ефективність супозиторіїв Проктозан з іншими препаратами, що аналогічні за складом серед 104 пацієнтів. Хворих розділили на дві рівні групи. Для однієї з груп призначили Проктозан, для іншої — референтний препарат. У пацієнтів відмічали хронічний геморой 1–2-го ступеня в поєднані з анальною тріщиною. Більше ніж 80% осіб, яким було призначено Поктозан, відмітили значний регрес усіх негативних симптомів, у тому числі болю та анального свербежу (Даценко А.Б., 2004).

Коли показано призначення препарату Проктозан

Геморой 1–2-го ступеня. Геморой — це захворювання, пов’язане з патологічним розширенням вен гемороїдального кільця, що знаходиться в прямій кишці. Супроводжується формуванням вузлів — ділянок вираженої дилатації вен. Геморой розвивається внаслідок впливу певних факторів, таких як запор, підняття важких речей, вагітність, сидяча робота, усього того, що порушує мікроциркуляцію крові в малому тазу. У результаті впливу всіх факторів відбувається порушення відтоку з вен гемороїдального кільця, кров застоюється. Стінки судин надмірно розтягуються, деформуються, втрачають еластичність. Пацієнта починають турбувати свербіж в анальній ділянці, біль, дискомфорт при дефекації. Вузли можуть кровоточити. Найнеприємніше ускладнення — тромбоз. При тромбозі різко порушується відтік крові, вражений вузол може некротизуватися — змертвіти.

Усього існує чотири стадії захворювання. Геморой на першій стадії практично не помітний для пацієнта, може бути лише незначний дискомфорт під час дефекації. Захворювання діагностується при огляді.

Друга стадія вже помітна для пацієнта, відмічається біль, свербіж. Вузли випадають, але вправляються самостійно або самим пацієнтом.

На третій стадії вузли вправляються тільки руками. На четвертій стадії вузли не вправляються, а всі симптоми значно погіршують якість життя.

Мазь та свічки Проктозан ефективні для лікування геморою на перших двох стадіях для усунення неприємних симптомів. Останні дві стадії потребують проведення хірургічного втручання.

Гостра анальна тріщина — розрив слизової оболонки анусу лінійної або еліпсоїдної форми, виникає раптово, спричинений порушенням випорожнення — як частою діареєю, так частими запорами, а також внаслідок травми. Супроводжується болісними відчуттями, появою домішок крові в калі. Застосування мазі та супозиторіїв Проктозан дозволить полегшити симптоми, але повноцінне загоєння забезпечується тільки нормалізацією харчування і, відповідно, випорожнень.

Гостра й хронічна анальна екзема являє собою хронічне чи гостре запалення шкіри, що оточує анус, може мати інфекційне, грибкове або алергічне походження. Головним чином пацієнта турбує свербіж, інколи біль.

Проктити неспецифічного походження (тобто проктит, спричинений не збудником сифілісу чи туберкульозу й т.д.) — група запальних захворювань прямої кишки різного ґенезу (частіше бактеріального). Пацієнта турбують хворобливі позиви до випорожнення кишечнику. У калі спостерігається поява крові та слизу.

Форми випуску

Проктозан виробляється у формі мазі або супозиторіїв. Призначення певної лікарської форми препарату залежить від зручності для пацієнта. Співвідношення діючих речовин у мазі та супозиторіях однакове.

Як діє Проктозан

Ділянка прямої кишки — одна з найбільш іннервованих, тому усунення болю — найважливіше завдання, яке дозволить покращити якість життя. Завдання Проктозану — усунення симптомів: болю, свербежу, печіння. Досягається ця мета шляхом дії комбінації діючих речовин.

Буфексамак — це інгібітор циклооксигенази, ферменту, який бере участь у синтезі медіаторів запалення. Блокування ферменту зупиняє ланцюг реакцій, які призводять до розвитку запального процесу. Запалення усувається з усіма симптомами — набряком, почервонінням та хворобливістю.

Лідокаїн як місцевий анестетик забезпечує знеболення завдяки місцевому анестезувальному ефекту. Як і всі анестетики амідного ряду, лідокаїн блокує натрієві канали в нейронних синапсах (з’єднаннях відростків нервових клітин), що забезпечують передачу нервового сигналу. У результаті больовий імпульс повністю блокується.

Вісмуту субгалат разом з діоксидом титану чинить в’яжучу, підсушувальу дію на ураженій ділянці, створюючи умови для найшвидшого загоєння. Стикаючись з позаклітинною рідиною, вісмут субгалат коагулює білки, що в ній містяться. Утворена плівка з коагульованих білків захищає нервові закінчення від подразнення. Вісмуту субгалат також має дезодоруючий ефект, знищує неприємний запах.

Метаболізм препарату

Лідокаїн досить швидко всмоктується крізь слизові оболонки. За даними виробника, найвища концентрація лідокаїну в крові досягала 0,7 мкг/мл через 112 хв.

Максимальна концентрація буфексамаку та його похідних становила менше 0,2 й 0,5 мкг/мл відповідно.

Вісмуту субгалат й діоксид титану, за даним виробника, не чинять системного впливу й у кров не потрапляють.

Коли Проктозан протипоказаний

У першу чергу необхідно уточнити у пацієнта наявність сенсибілізації до будь-якого компоненту препарату. Алергія на будь-який з них є абсолютним протипоказанням. Також не слід застосовувати препарат за наявності алергії на інші анестетики амідного ряду, крім лідокаїну: тримекаїн, мепівакаїн, артикаїн.

Препарат не можна призначати при специфічних процесах, таких як сифіліс чи туберкульоз. Ці хвороби потребують особливого специфічного лікування. Якщо хворий має атопічний дерматит чи контактні алергічні реакції, слід обрати інший препарат без буфексамаку у складі.

Масштабні дослідження, що могли би підтвердити чи спростувати безпеку для вагітних та жінок, що годують грудьми, не проводилися. Дані, щодо негативного впливу у цей період також відсутні, але виробник не рекомендує застосовування у цей період. Також невідомо, чи безпечний препарат для дітей. Жодних досліджень також не проводилося, тому дітям заборонено призначати цей препарат.

Особливості застосування

Проктозан не слід застосовувати тривалий час. Лідокаїн завдяки непоганій абсорбції легко всмоктується, може чинити системний вплив, у тому числі на серцево-судинну систему. Тривалість лікування не повинна перевищувати 1 тиж.

Спосіб застосування

Рекомендована доза становить до двох супозиторіїв на добу, а для мазі — не більше двох нанесень, бажано після дефекації. Перед застосуванням необхідно промити водою ділянку промежини.

Супозиторії вводяться лежачи на боці з підігнутими колінами.

Мазь у невеликій кількості наноситься на шкіру ануса, а за необхідності введення всередину використовується аплікатор.

Побічні реакції

За умови правильного застосування можливість виникнення побічних реакцій мінімізована.

Загалом усі системні побічні ефекти пов’язані з лідокаїном. При тривалому застосуванні може з’явитися печіння. У крові може спостерігатися метгемоглобінемія, тому за необхідності пролонгації курсу терапії необхідно здавати аналізи крові.

Місцево може спостерігатися печіння, лущення, набряк, почервоніння, кропив’янка як прояв алергічної реакції.

Висновки

Проктозан являє собою досить ефективний засіб для місцевої симптоматичної терапії при захворюваннях прямої кишки завдяки вдалій комбінації місцевоанестезувальних, протизапальних та дезінфікуючих компонентів. Пацієнти відмічають полегшення буквально з моменту введення. Лідокаїн забезпечує моментальне знеболення, буфексамак завдяки протизапальній дії забезпечує пролонговане знеболення й усунення набряку. Вісмуту субгалат й діоксид титану забезпечують додаткову дезінфекцію, а також стимулюють загоєння. Склад нетоксичний, тому відпускається Проктозан в аптеці без рецепта.

Оскільки препарат є лише місцевим засобом симптоматичної терапії, він не усуває причини захворювання. Після завершення лікування Проктозаном без необхідної терапії та корекції способу життя всі симптоми повертаються.

Бажано, аби пацієнт самостійно не призначав собі цей препарат, тому що знеболювальний ефект здатен замаскувати перехід хвороби до більш тяжкої стадії та демотивувати пацієнта на проведення основної — етіотропної терапії.

Дата додавання: 19.10.2021 р.
© Компендіум 2019

Діагнози, при яких застосовують Проктозан

Геморой МКХ K64.9
Геморой другого ступеня МКХ K64.1
Геморой першого ступеня МКХ K64.0
Геморой під час вагітності МКХ O22.4
Гостра тріщина заднього проходу МКХ K60.0

Рекомендовані аналоги Проктозан:

Ауробін
мазь туба 20 г, № 1
Gedeon Richter
Іхтіол
мазь 20 % банка 25 г, № 1
Лубнифарм
Іхтіол
супозиторії ректальні 0,2 г, № 10
Монфарм
Іхтіолова мазь 10 %
мазь 10 % туба 30 г тм Arbor Vitae, № 1
різних виробників
Іхтіолова мазь 10 %
мазь 10 % туба 30 г тм Аметрин, № 1
різних виробників
Іхтіол
мазь 10 % туба 30 г, № 1
Червона зірка
Іхтіолова мазь
мазь 10 % туба 25 г, № 1
Тернофарм
Іхтіолова мазь 10 %
мазь 10 % туба 30 г, № 1
Віола
Іхтіол
мазь 10 % туба 30 г, № 1
Фітофарм
Постеризан
мазь туба 25 г з аплікатором, № 1
Д-р Каде
Постеризан
супозиторії, № 10
Д-р Каде
Проктан<sup>®</sup>
мазь туба 30 г, № 1
Фарма Лайф
Проктозан<sup>®</sup> Нео
супозиторії ректальні контурна чарункова упаковка, № 10
Stada
Проктозан<sup>®</sup> Нео
мазь ректальна туба 20 г, № 1
Stada
Реліф<sup>®</sup>
мазь ректальна туба 28.4 г з аплікатором, № 1
Байєр
Реліф<sup>®</sup>
супозиторії ректальні 5 мг стрип, № 12
Байєр
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko