0
UA | RU

Кора дуба (Oak bark)

різних виробників

Склад і форма випуску

Дуба кора
Віола
РечовинаКількість
Кора дубу1,5 г
№ UA/2194/01/01 від 12.04.2017
Віола
РечовинаКількість
Кора дубу50 г
№ UA/2194/01/01 від 12.04.2017
Віола
РечовинаКількість
Кора дубу100 г
№ UA/2194/01/01 від 12.04.2017
Лубнифарм
РечовинаКількість
Кора дубу50 г
№ UA/8278/01/01 від 16.05.2018
Лубнифарм
РечовинаКількість
Кора дубу100 г
№ UA/8278/01/01 від 16.05.2018
ЗАТ "Ліктрави"
РечовинаКількість
Кора дубу2,5 г
№ UA/5860/01/01 від 21.09.2016
ЗАТ "Ліктрави"
РечовинаКількість
Кора дубу100 г
№ UA/5860/01/01 від 21.09.2016
Тернофарм
РечовинаКількість
Кора дубу100 г
№ UA/8866/01/01 від 21.06.2018
Класифікація
Лікарські засоби
Активна речовина

Актуальна інформація

Дуба кора згідно з АТС-класифікацією належить до засобів для місцевого застосування у стоматології. Вона застосовується в комплексній терапії різноманітних запальних захворювань ротоглотки, включаючи стоматити, гінгівіти, пародонтоз та ін.

Дуба кора: характеристика лікарської рослинної сировини

Рід дуб (лат. Quercus) належить до родини букових (лат. Fagacae) та налічує близько 400 видів, широко розповсюджених у Європі, Азії та Америці (Deryabin D.G., Tolmacheva A.A., 2015). Дуб звичайний (лат. Querqus robur) — дерево, що досягає у висоту до 50 м, має міцний потужний стовбур, вкритий корою з глибокими тріщинами. Це однодомна рослина, що цвіте наприкінці весни, його плоди — жолуді, вони дозрівають наприкінці вересня (Мацку Я., Крейча И., 1981). Росте в змішаних лісах, дубових гаях, лісонасадженнях (Рабинович М.И., 1988). Також для заготівлі лікарської сировини у нашій країні застосовується кора дуба скельного (лат. Querqus petrae). Згідно з Європейською Фармакопеєю також може застосовуватися кора дуба пухнастого (лат. Quercus pubescens) (Deryabin D.G., Tolmacheva A.A., 2015). Основною лікарською рослинною сировиною є кора, рідше — жолуді, а в народній медицині знаходять застосування молоде листя та гали (кулеподібні патологічні утворення на листі від укусів тлі). У корі дуба містяться 10–20% дубильних речовин, флавоноїди, органічні кислоти, флобафени, пектин, цукри (Губергриц А.Я., Соломченко Н.И., 1992). Заготівля дубової кори (лат. Cortex quercus) здійснюється з молодих дерев та гілок не старіше 20 років та діаметром близько 10 см (Мацку Я., Крейча И., 1981); проводиться ранньою весною у період утворення на дереві бруньок (Рабинович М.И., 1988). В’яжуча, протизапальна та кровоспинна дія кори дуба пояснюється високим вмістом в ній дубильних речовин. Також у дослідженнях продемонстровано виражену антиоксидантну дію кори дуба (Taib M. et al., 2020). У корі дуба виявлено високий вміст флавонової сполуки кверцетину (Рабинович М.И., 1988). Саме завдяки вмісту цієї сполуки для кори дуба характерна антиоксидантна дія. Також кверцетин має протизапальні властивості. У результаті досліджень встановлено, що кора дуба виявляє антимікробну активність. Антимікробний ефект пояснюється тим, що таніни кори дуба зв’язуються з патогенними білками, викликаючи інактивацію адгезинів, ферментів та транспортних білків клітинної оболонки патогенних мікроорганізмів (Deryabin D.G., Tolmacheva A.A., 2015).

Дуба кора: засіб, актуальний сьогодні

Кора дуба застосовувалася в європейській народній медицині ще у середньовіччі для лікування діареї, стоматиту, фарингіту, запальних захворювань шкіри та опіків (Deryabin D.G., Tolmacheva A.A., 2015). І сьогодні вона широко застосовується в народній та традиційній медицині як в’яжучий та кровоспинний засіб зовнішньо, для полоскання при запальних захворюваннях порожнини рота та глотки, для приготування примочок та ванн у лікуванні різних захворювань шкіри, опіків, підвищеної пітливості стоп. Так, у народній медицині відвар кори дуба застосовується у вигляді примочок, компресів та ванн у лікуванні гнійних ран, пролежнів, трофічних виразок, мокнучої екземи, себореї шкіри голови, фурункульозу та піодермії, геморою та тріщини прямої кишки; у формі спринцювання — при кольпітах та вагінозі. Всередину застосовують при патології ШКТ запального генезу, малих шлунково-кишкових кровотечах та при отруєнні важкими металами. Тривало застосовувати всередину відвар кори дуба не рекомендується (Губергриц А.Я., Соломченко Н.И., 1992). Антибактеріальна дія кори дуба пояснює ефективність її застосування при різних запальних захворюваннях (Deryabin D.G., Tolmacheva A.A., 2015). Захворювання парадонта, включаючи гінгівіт та пародонтит, при відсутності належного лікування можуть призводити до розвитку ускладнень, у тому числі до втрати зубів. Досить часто чищення зубів та застосування ополіскувачів для порожнини рота недостатньо для попередження розвитку даних захворювань. У результаті дослідження зафіксовано, що гінгівіт відмічають у 55,7% дорослих американців. Останніми роками ефективність фітотерапії в лікуванні та профілактиці захворювань порожнини рота підтверджена в численних дослідженнях (Safiaghdam H. et al., 2018). Рослинні препарати, які чинять протизапальну, антимікробну та антиоксидантну дію, знайшли своє застосування в терапії стоматиту (Hara Y. et al., 2019), гінгівіту та пародонтозу (Safiaghdam H. et al., 2018).

Кора дуба: висновки

Дуба кора — широко відома лікарська рослинна сировина. І сьогодні у вигляді відварів та настоїв вона застосовується в традиційній медицині в терапії різних захворювань порожнини ротоглотки. Також кора дуба широко застосовується в народній медицині для лікування запальних захворювань шкіри, включаючи фурункульоз та інфіковані рани, діареї, геморою, тріщин прямої кишки та інших захворювань. Для кори дуба характерні антиоксидантні, протимікробні, в’яжучі та протизапальні властивості.

Інструкція МОЗ

Дуба кора кора 50 г,кора 1.5 г,кора 100 г, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: дуба кора (Quercus cortex);

1 пачка містить дуба кори (Quercus cortex) — 50 г або 100 г; 1 фільтр-пакет містить дуба кори (Quercus cortex) — 1,5 г.

Лікарська форма

Кора.

Основні фізико-хімічні властивості:

подрібнена сировина: шматочки кори різної форми, які проходять крізь сито №5600. Колір темно-бурий, світло-сірий, сріблястий або жовтувато-бурий. Запах слабкий, своєрідний, який посилюється при змочуванні кори водою. Смак сильно в’яжучий;

порошок крупний: шматочки кори різної форми, які проходять крізь сито №1400. Колір темно-бурий, світло-сірий, сріблястий або жовтувато-бурий. Запах слабкий, своєрідний, який посилюється при змочуванні кори водою. Смак сильно в’яжучий.

Фармакотерапевтична група

Засоби для місцевого застосування у стоматології. Код АТХ А01А D11.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Біологічно активні речовини препарату чинять в’яжучу, протизапальну, протигнилісну дію.

Фармакокінетика.

Фармакокінетика не визначалась.

Клінічні характеристики

Показання

Стоматити, гінгівіти, пародонтози, фарингіти, трахеїти та інші запальні захворювання ротової порожнини і горла (у комплексній терапії).

Протипоказання

Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

За призначенням лікаря у тому випадку, коли користь для матері переважає потенційний ризик для плода/дитина.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

2 столові ложки кори помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 30 хвилин, після чого негайно процідити, залишок віджати до процідженого відвару. Об’єм відвару довести кип’яченою водою до 200 мл. Перед застосуванням відвар збовтати.

Застосовувати для полоскання ротової порожнини і горла 6–8 разів на добу.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 100 мл окропу, закрити і настоювати 15–20 хвилин. Застосовувати для полоскання ротової порожнини і горла 6–8 разів на добу, кожного разу використовуючи свіжоприготовлений настій.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Діти.

Препарат застосовувати дітям віком від 3 років.

Передозування

Повідомлення відсутні.

Побічні реакції

Можливі алергічні реакції (у т.ч. гіперемія, висипання, свербіж, набряк шкіри).

Термін придатності

5 років.

Не застосовувати препарат після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці при температурі не вище 25 °С. Приготовлену водну витяжку — при температурі 8–15 °С не більше 2 діб.

Упаковка

По 50 г або по 100 г у пачках з внутрішнім пакетом; по 1,5 г у фільтр-пакетах №20.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності

69050,Україна, м. Запоріжжя, вул. Складська, 4.

Заявник

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

Місцезнаходження заявника

69063, Україна, м. Запоріжжя, вул. Академіка Амосова, 75.

Дуба кора кора 50 г,кора 100 г, Лубнифарм АТ (Україна, Лубни)

Склад

діюча речовина: дуба кора (quercus cortex);

1 пачка містить дуба кори (quercus cortex) 50 г або 100 г.

Лікарська форма

Кора.

Основні фізико-хімічні властивості: висушені, жолобчасті та зморщені шматочки кори свіжозаготованих молодих пагонів товщиною до 6 мм, які проходять крізь сито з отворами діаметром 7 мм. Зовнішня поверхня світло-сірого або зеленувато-сірого кольору, частіше гладенька, зрідка із сочевичками. Внутрішня поверхня блідо-коричневого або червонувато-коричневого кольору із дещо рельєфними подовжніми борозенками. Злам заїдливий і волокнистий. Запах слабкий, своєрідний, посилюється при змочуванні кори водою. Смак сильно в’яжучий.

Фармакотерапевтична група

Засоби для місцевого застосування у стоматології. Код АТХ A01A D11.

Фармакологічні властивості

Біологічно активні речовини препарату чинять в’яжучу, протизапальну, протигнильну дію.

Клінічні характеристики

Показання

Стоматити, гінгівіти, парадонтози, фарингіти, трахеїти та інші запальні захворювання ротової порожнини і горла (у комплексній терапії).

Протипоказання

Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Не відома.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Дуба кору призначає лікар, і тільки тоді, коли очікувана користь для матері переважає потенційний ризик для плода/дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

2 столові ложки кори помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 30 хв, після чого негайно процідити, залишок віджати до процідженого відвару. Об’єм відвару довести кип’яченою водою до 200 мл. Перед застосуванням відвар збовтати.

Застосовувати для полоскання ротової порожнини і горла 6–8 разів на добу.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Діти.

Препарат застосовують дітям віком від 3 років за призначенням лікаря.

Передозування

Повідомлення відсутні.

Побічні реакції

Алергічні реакції (у тому числі гіперемія, висипання, свербіж, набряк шкіри).

Термін придатності

5 років.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Приготовлений відвар зберігати при температурі від 8 °С до 15 °С не більше 2 діб.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 50 г або 100 г у пачках із внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник

АТ «Лубнифарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності

Україна, 37500, Полтавська обл., м. Лубни, вул. Барвінкова 16.

Дуба кора кора 100 г,кора 2.5 г, Ліктрави ПрАТ (Україна, Житомир)

Склад

діюча речовина: дуба кора (Quercus cortex);

1 пачка містить: дуба кори (Quercus cortex) 100 г;

1 фільтр-пакет містить: дуба кори (Quercus cortex) 2,5 г.

Лікарська форма

Кора.

Основні фізико-хімічні властивості: шматочки кори різної форми світло-сірого, зеленувато-сірого, світло-коричневого або червонувато-коричневого кольору.

Фармакотерапевтична група

Засоби для місцевого застосування у стоматології.

Код АТХ

А01А D11.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Біологічно активні речовини препарату чинять в’яжучу, протизапальну, протигнилісну дію.

Клінічні характеристики

Показання

Стоматити, гінгівіти, парадонтози, фарингіти, трахеїти та інші запальні захворювання ротової порожнини і горла (у комплексній терапії).

Протипоказання

Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Особливості застосування

Застосування у період вагітності або годування груддю.

За призначенням лікаря у тому випадку, коли користь для матері переважає потенційний ризик для плода/дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

2 столові ложки кори помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 30 хв, після чого негайно процідити, залишок віджати до процідженого відвару. Об’єм відвару довести кип’яченою водою до 200 мл. Перед застосуванням відвар збовтати. Застосовувати для полоскання ротової порожнини і горла 6–8 разів на добу. Приготовлену водну витяжку зберігати при температурі 8–15 оС не більше 2 діб.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 100 мл окропу, закрити і настоювати 15–20 хв. Застосовувати для полоскання ротової порожнини і горла 6–8 разів на добу, кожного разу використовуючи свіжоприготовлений настій.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Діти.

Препарат застосовувати дітям віком від 3 років за призначенням лікаря.

Передозування

Повідомлення відсутні.

Побічні реакції

Алергічні реакції (у т.ч. гіперемія, висипання, свербіж, набряк шкіри).

Термін придатності

5 років.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 30 ºС у недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 100 г у пачках з внутрішнім пакетом; по 2,5 г у фільтр-пакеті, по 20 фільтр-пакетів у пачці або у пачці з внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ПрАТ «Ліктрави», Україна.

Місцезнаходження виробника та його адреса місця провадження діяльності/місцезнахо-дження заявника

Україна, 10001, Житомирська обл., м. Житомир, шосе Київське, будинок 21.

Дуба кора кора 100 г, Тернофарм ТОВ (Україна, Тернопіль)

Склад

діюча речовина: дуба кора;

1 пачка містить дуба кори (Quercus cortex) 100 г.

Лікарська форма

Кора.

Основні фізико-хімічні властивості: жолобчасті або зморщені шматочки кори завтовшки не більше 3 мм. Зовнішня поверхня світло-сірого або зеленувато-сірого кольору, частіше гладенька, зрідка із сочевичками. Внутрішня поверхня блідо-коричневого або червонувато-коричневого кольору із дещо рельєфними подовжніми борозенками близько від 0,5 мм до 1 мм завширшки. Злам заїдливий і волокнистий.

Фармакотерапевтична група

Засоби для місцевого застосування у стоматології.

Код АТХ A01A D11.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка.

Дуба кора містить дубильні речовини, флавоноїди (кверцетин), кислоти галову та елагову, флобафен, пентозани, пектини, цукри, слиз, білкові речовини, крохмаль, речовини мінеральні. Цей комплекс біологічно активних речовин проявляє в’яжучі, протизапальні, протигнильні властивості.

Фармакокінетика.

Не вивчалась.

Клінічні характеристики

Показання

Застосовувати зовнішньо у вигляді відвару при стоматитах, гінгівітах, пародонтозах, фарингітах, трахеїтах, запальних захворюваннях ротової порожнини і горла.

Протипоказання

Індивідуальна підвищена чутливість до біологічно активних речовин, що містяться у лікарському засобі.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Особливості застосування.

Немає особливих заходів безпеки при застосуванні «Дуба кори».

Застосування у період вагітності або годування груддю.

За призначенням лікаря у тому випадку, коли користь для матері переважає потенційний ризик для плода/дитини.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

Застосовувати у вигляді відвару: 20 г (2 столові ложки) кори помістити в емальований посуд, залити 200 мл (1 склянка) гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і нагрівати на киплячій водяній бані 30 хв, після чого негайно процідити, залишок віджати до процідженого відвару. Об’єм відвару довести кип’яченою водою до 200 мл. Застосовувати відвар для полоскання ротової порожнини і горла 6-8 разів на день.

Перед застосуванням відвар рекомендується збовтувати.

Тривалість лікування визначається індивідуально з урахуванням перебігу захворювання, стабільності досягнутого терапевтичного ефекту і переносимості препарату.

Діти.

Лікарський засіб застосовувати дітям віком від 3 років за призначенням лікаря.

Передозування

Повідомлень щодо передозування препарату не надходило.

Побічні реакції

Алергічні реакції (у тому числі гіперемія, висипання, свербіж, набряк шкіри).

Термін придатності

5 років.

Умови зберігання

Зберігати у сухому, захищеному від світла місці при температурі не вище 25 оС.

Приготовлений відвар зберігати при температурі від 8 °С до 15 °С не більше 2 діб.

Зберігати у недоступному для дітей місці!

Упаковка

По 100 г у пачці з внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ТОВ «Тернофарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності/місцезнаходження заявника

Україна, 46010, м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4.

Тел./факс: (0352) 521–444, http://www.ternopharm.com.ua.

Дата додавання: 22.10.2021 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko