0
UA | RU

Кропива (Nettle)

різних виробників

Склад і форма випуску

Лікарські засоби
КРОПИВИ ЛИСТЯ
Віола
РечовинаКількість
Листя кропиви1,5 г
№ UA/2127/01/01 від 25.07.2017
ЗАТ "Ліктрави"
РечовинаКількість
Листя кропиви1,5 г
№ UA/7000/01/01 від 13.10.2017
РечовинаКількість
Листя кропиви50 г
№ UA/7000/01/01 від 13.10.2017
Тернофарм
РечовинаКількість
Листя кропиви50 г
№ UA/14074/01/01 від 28.05.2019
Біологічно активні речовини
ARBOR VITAE КРОПИВИ ЛИСТЯ
Віола
КРОПИВИ ЛИСТЯ
Ключі Здоров'я
ФІТОЧАЙ "ЗОЛОТА ЛІНІЯ ЗДОРОВ'Я" "ЛИСТЯ КРОПИВИ ДВОДОМНОЇ"
Фітосвіт ЛТД
ФІТОЧАЙ "КРОПИВА"
Чиста Флора
ФІТОЧАЙ №39 "КРОПИВИ ЛИСТТЯ"
Фітопродукт

Актуальна інформація

Кропиви листя застосовується в якості антигеморагічного засобу, у терапії захворювань ШКТ (включаючи гастрит, коліт, виразкову хворобу шлунка та дванадцятипалої кишки); при анемії; легеневих, маткових, кишкових, гемороїдальних та інших кровотечах. Згідно з АТС-класифікацією лікарська рослинна сировина кропиви — листя — належить до гемостатичних засобів рослинного походження. Листя кропиви дводомної широко застосовуються у фітотерапії та народній медицині.

Лікарська рослинна сировина: кропиви листя

Кропива дводомна (лат. Urtica Dioica) — широко розповсюджена трав’яниста рослина сімейства Urticaceae, у нашій країні вона росте скрізь. У кропиви дводомної багаторічне довге повзуче кореневище, із якого виростає декілька прямих стебел, які можуть досягати у висоту більш ніж 1 м (Котуков Г.Н., 1974). На стеблі багато супротивних загострених листків серцевидно-яйцеподібної форми із пильчастим краєм. Листя та стебла покриті порожніми волосками, наповненими пекучою отруйною речовиною, під час дотику волоски проколюють шкіру та ця речовина потрапляє у ранки. Квітки дрібні, зеленкуваті, зібрані у колосоподібні складні кисті. Цвіте кропива протягом усіх літніх місяців та до пізньої осені. Плід кропиви — сім’янка (Мацку Я., Крейча И., 1981).

Лікарською сировиною є листя — Folium urticae. Інколи використовується і вся рослина повністю — Herba urticae. Сировину після збору необхідно швидко висушити для збереження кольору та корисних властивостей.

Кропиви листя: ординарна рослина з екстраординарними властивостями

Листя кропиви містять вітамін С, у великій кількості провітамін А, мурашину кислоту, вітаміни К та В1, дубильні речовини та мінеральні солі (Мацку Я., Крейча И., 1981), лецитин, глікозид уртицин, фітостерини, у тому числі β-ситостерин, ергостерин; гістамін (міститься у волосках, що вкривають листя кропиви), віолаксантин (Котуков Г.Н., 1974).

Цікаво, що вітаміну С у кропиві дводомній міститься більше, ніж у чорній смородині та лимонах (у 2,5 раза), а вміст каротину вищий, ніж у моркві (Рабинович М.И., 1988).

Кропива дводомна сприяє підвищенню згортання крові, рівня гемоглобіну, чинить стимулювальний вплив на еритропоез та прияє збільшенню кількості тромбоцитів у крові. Окрім того, вона підвищує рівень протромбіну при надмірному введенні антикоагулянтів (Губергриц А.Я., Соломченко Н.И., 1992). Також чинить судинозвужувальний вплив та підвищує тонус м’язів матки (Котуков Г.Н., 1974).

Кропива дводомна чинить тонізуючий вплив на м’язи кишечнику, стимулює грануляцію та епітелізацію пошкоджених тканин (Губергриц А.Я., Соломченко Н.И., 1992). Препарати кропиви чинять сечогінну, протизапальну, жовчогінну, глистогінну, відхаркувальну дію (Губергриц А.Я., Соломченко Н.И., 1992).

Застосування кропиви листя у фітотерапії та народній медицині

Кропива (жалива велика, жалюча кропива, джигу́ха) багато років застосовується в народній медицині (Котуков Г.Н., 1974). Опіки кропивою застосовувалися у якості відволікаючої терапії при ревматичному болю у суглобах. Окрім того, вона застосовувалася у якості кровоспинного засобу та як сечогінний засіб. Кропива дводомна також використовується для отримання натурального зеленого фарбника — хлорофілу. Окрім того, молоді пагони рослин застосовуються у їжу для приготування супів та салатів (Мацку Я., Крейча И., 1981). У народній медицині кропиву застосовують як сечогінний засіб у терапії набрякового синдрому, захворювань нирок, подагри, анемії, поліартритів. Відвар із кропиви застосовують при цукровому діабеті. Настойка із листя кропиви використовують для зміцнення волосся при його сухості та ламкості, для лікування лупи (Котуков Г.Н., 1974). Зовнішньо кропива застосовується як антисептичний засіб при різноманітних ураженнях шкіри. Її рекомендують у якості полівітамінного, загальнозміцнювального засобу, при перевтомі (Берсон Г.З., 1991).

Препарати кропиви рекомендуються при залізодефіцитній анемії, астенії, атеросклерозі, неврозах, істерії, епілепсії, бронхітах, пневмонії, БА, кашлюку, захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів, наприклад холециститах, запорах, нефритах, пієлонефритах, циститах, гіпертонічній хворобі і навіть у терапії раку. Листя кропиви додають у збори при зниженому апетиті, гастритах, ентероколітах. Також вони застосовуються при патології серцево-судинної системи: серцевій недостатності 1–2-го ступеня, тахікардії. Кропива дводомна сприяє відновленню нюху при його втраті. Вживання відвару листя кропиви дводомної за 3–5 днів до початку менструації сприяє зменшенню об’єму крововтрати при менорагіях (Губергриц А.Я., Соломченко Н.И., 1992).

Кропиви листя у клініці внутрішніх хвороб

Кропива дводомна і сьогодні широко застосовується у якості додаткового лікарського засобу у традиційній медицині. Враховуючи протизапальний, імуномодулювальний та сечогінний ефект кропиви, застосування відвару із листя рекомендується у додіалізній стадії лікування хронічної хвороби нирок у дітей. Настойка із подрібненого листя кропиви дводомної застосовують у охолодженому вигляді по 15 мл 3–4 р/добу (Архипов В.В., 2002). Кропива дводомна входить до складу зборів, що рекомендуються у терапії гострого та хронічного пієлонефриту (Иванов В.В., Саганов В.П., 2015). Також вона може застосовуватися для профілактики рецидивів інфекцій сечовивідних шляхів (Иванов В.В., 2011).

Кропиви листя: потенціал застосування

Потенціал застосування кропиви дводомної сьогодні активно досліджується. Urtica dioica традиційно застосовувалася для лікування серцево-судинних захворювань, перш за все гіпертензії. У результаті досліджень на щурах був підтверджений антигіпертензивний ефект даної рослини, що пояснюється блокадою кальцієвих каналів та NO-опосередкованою вазодилатацією (Qayyum R. et al., 2016). Також у результаті досліджень на щурах підтверджено протизапальну дію екстракту кропиви дводомної у моделі БА (Zemmouri H. et al., 2017). У дослідженні підтверджено антипроліферативний ефект кропиви дводомної при недрібноклітинному раку легені — одному з найбільш агресивних видів раку (Brigida D’Abrosca B. et al., 2019). Доведено, що застосування водно-спиртового екстракту U. dioica у якості антиоксиданта як ад’ювантної терапії цукрового діабету 2-го типу дозволяє знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань та інших ускладнень у пацієнтів із цукровим діабетом (Behzadi A.A. еt al., 2016).

Продемонстровано антитоксичну дію даної рослини у моделі отруєння ртуттю у щурів лінії Wistar (Siouda W., Abdennour C., 2015). Кровоспинна, ранозагоювальна, антиоксидантна та антибактеріальна дія Urtica dioica також підтверджені у сучасних дослідженнях (Bouassida K.Z. еt al., 2017). Виявлені у дослідженнях протизапальний та антиноцицептивний ефекти кропиви дводомної пояснюють її традиційне застосування при м’язово-скелетному болю та ревматизмі (Hajhashemi V., Klooshani V., 2013). Зафіксована антибактеріальна активність U. dioica стосовно Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis та Escherichia coli (Motamedi H. et al., 2014).

Кропиви листя: висновки

Кропива росте в багатьох країнах у помірному та помірно-континентальному кліматі. Вона росте переважно на відкритих або частково затінених місцях із великою кількістю вологи та широко розповсюджена у Європі та Північній Америці, Північній Африці та деяких частинах Азії. Кропива застосовувалася у медичних цілях ще в Давній Греції. Її листя є джерелом терпеноїдів, каротиноїдів та жирних кислот, а також різних незамінних амінокислот, хлорофілу, вітамінів, дубильних речовин, вуглеводів, стеринів, полісахаридів, ізолектинів та мінералів. Екстракти з надземних частин кропиви — джерела поліфенолів, а корені містять олеанолову кислоту, стерини та стерилглікозиди. У народній медицині — це цінна рослина, найчастіше застосовувалася як сечогінний засіб, для лікування болю у м’язах та суглобах, екземи, подагри та анемії. У результаті досліджень встановлено, що всі частини кропиви мають антиоксидантні та протимікробні властивості (Kregiel D. et al., 2018). Також у дослідженнях підтверджені протизапальні, антиноцицептивні, кровоспинні, антипроліферативні, антитоксичні, антигіпертензивні властивості даної рослини.

Інструкція МОЗ

КРОПИВИ ЛИСТЯ листя 50 г,листя 1.5 г, Віола ПрАТ (Україна, Запоріжжя)

Склад

діюча речовина: кропиви листя.

Лікарська форма.

Листя.

Подрібнена сировина: шматочки листків різноманітної форми, які проходять крізь сито з отворами діаметром 7 мм. Колір темно-зелений. Запах слабкий. Смак гіркуватий.

Порошок крупний: шматочки листків різноманітної форми, які проходять крізь сито з отворами діаметром 2 мм. Колір темно-зелений. Запах слабкий. Смак гіркуватий.

Назва і місцезнаходження виробника.

ПрАТ Фармацевтична фабрика «Віола».

Україна, 69050, м. Запоріжжя, вул. Складська, 4.

Фармакотерапевтична група

Гемостатичні засоби. Код АТС В02В Х.

Біологічно активні речовини препарату чинять кровоспинну, діуретичну, загальнозміцнюючу, протизапальну та судинозвужувальну дію, сприяють збільшенню вмісту гемоглобіну та кількості еритроцитів, нормалізують склад крові, знижують рівень цукру в крові, сприяють регенерації слизових оболонок травного тракту, нормалізують ліпідний обмін.

Показання для застосування.

Легеневі, кишкові, маткові, гемороїдальні та інші кровотечі; анемії різної етіології; захворювання травного тракту (гастрити, коліти, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки).

Протипоказання.

Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату. Підвищене згортання кроні, кровотечі, спричинені кістою, поліпами та іншими пухлинами матки та її придатків; артеріальна гіпертензія.

Належні заходи безпеки при застосуванні.

Відсутні.

Особливі застереження

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Протипоказаний у період вагітності. У жінок, які годують груддю, посилює лактацію.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.

Не описана.

Діти.

Препарат застосовують дітям старше 5 років.

Спосіб застосування та дози.

2 десертні ложки листя помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі протягом 45 хв, процідити, залишок віджати в проціджений настій. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Застосовувати у теплому вигляді 2-3 рачи на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям від 12 років — по 1/4-1/2 склянки, дітям 5-7 років — по 1 столовій ложці, дітям 7-12 років — по 2 столові ложки.

Перед застосуванням настій збовтати.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 200 мл окропу, закрити і настоювати 15 хв. Застосовувати у теплому вигляді 2-3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям під 12 років — по 1/2-1 склянці, дітям 5-7 років — по 2 столові ложки, дітям 7-12 років — по 1/4 склянки.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Передозування.

Повідомлення відсутні.

Побічні ефекти.

Нудота, блювання, діарея, біль у ділянці шлунка; алергічні реакції (включаючи гіперемію. висипання, свербіж, набряк шкіри).

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.

Невідома.

Термін придатності.

2 роки.

Умови зберігання.

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 градусів в недоступному для дітей місці; приготовлений настій — у прохолодному місці не більше 2 діб.

Упаковка.

По 50 г у пачках з внутрішнім пакетом; по 1,5 г у фільтр-пакети, по 20 фільтр-пакетів у пачці.

Категорія відпуску.

Без рецепта.

КРОПИВИ ЛИСТЯ листя 50 г,листя 1.5 г, Ліктрави ПрАТ (Україна, Житомир)

Затверджено МОЗ Украiни від 2017-10-13 р. № 1256. Р.п. № UA/7000/01/01

Склад лікарського засобу

діюча речовина: кропиви листя.

Лікарська форма

Листя.

Шматочки листя різної форми. Колір темно-зелений, темно-сірувато-зелений, коричнювато-зелений, зелений.

Назва і місцезнаходження виробника

ПрАТ «Ліктрави».

Україна, 10001, Житомирська обл., м. Житомир, шосе Київське, будинок 21.

Фармакотерапевтична група

Гемостатичні засоби. Код АТС В02В Х.

Біологічно активні речовини препарату чинять кровоспинну, діуретичну, загальнозміцнювальну, протизапальну та судинозвужувальну дію, сприяють збільшенню вмісту гемоглобіну та кількості еритроцитів, нормалізують склад крові, знижують рівень цукру в крові, сприяють регенерації слизових оболонок травного тракту, нормалізують ліпідний обмін.

Показання для застосування

Легеневі, кишкові, маткові, гемороїдальні та інші кровотечі; анемії різної етіології; захворювання травного тракту (гастрити, коліти, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки).

Протипоказання

Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату. Підвищене згортання крові, кровотечі, спричинені кістою, поліпами та іншими пухлинами матки та її придатків; артеріальна гіпертонія.

Особливі застереження

Застосування у період вагітності або годування груддю. Протипоказано у період вагітності. У жінок, які годують груддю, посилює лактацію.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. Не впливає.

Діти. Препарат застосовують дітям старше 5 років.

Спосіб застосування та дози

2 десертні ложки листя помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настоювати на киплячій водяній бані 15 хв. Охолодити при кімнатній температурі протягом 45 хв, процідити, залишок віджати у проціджений настій. Об’єм настою довести кип’яченою водою до 200 мл. Застосовувати у теплому вигляді 2–3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям старше 12 років — по 1/4–1/2 склянки, дітям віком 5–7 років — по 1 столовій ложці, 7–12 років — по 2 столові ложки. Перед застосуванням настій збовтати.

2 фільтр-пакети помістити у скляний або емальований посуд, залити 200 мл окропу, закрити і настоювати 15 хв. Застосовувати у теплому вигляді 2–3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям старше 12 років — по 1/2–1 склянці, дітям віком 5–7 років — по 2 столові ложки, 7–12 років — по 1/4 склянки.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально.

Передозування

Повідомлення відсутні.

Побічні ефекти

Можливі алергічні реакції (у т.ч. гіперемія, висипання, свербіж, набряк шкіри). Нудота, блювання, діарея, біль у ділянці шлунка. У разі виникнення побічних реакцій слід припинити прийом препарату та звернутися до лікаря.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Термін придатності

2 роки.

Не застосовувати після закінчення терміну придатності, зазначеного на упаковці.

Умови зберігання

В оригінальній упаковці у недоступному для дітей місці при температурі не вище 30 оС. Приготовлений настій — при температурі 8–15 оС не більше 2 діб.

Упаковка

По 30 г, 50 г у пачках з внутрішнім пакетом, по 1,5 г у фільтр-пакеті № 20 у пачці або у пачці з внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

КРОПИВИ ЛИСТЯ листя 50 г, Тернофарм ТОВ (Україна, Тернопіль)

Склад

діюча речовина:

1 пакет містить кропиви листя (Urticae folium) — 50,0 г.

Лікарська форма

Листя.

Основні-фізико-хімічні властивості: кусочки листків різноманітної форми. Колір зелений, темно-зелений, темно-сірувато-зелений або коричнювато-зелений.

Фармакотерапевтична група

Гемостатичні засоби рослинного походження. Код АТХ В02В Х.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка. Біологічно активні речовини препарату чинять кровоспинну, діуретичну, загальнозміцнювальну, протизапальну та судинозвужувальну дію; сприяють збільшенню вмісту гемоглобіну та кількості еритроцитів, нормалізують склад крові; знижують рівень цукру в крові; сприяють регенерації слизових оболонок травного тракту; нормалізують ліпідний обмін.

Фармакокінетика. Не вивчалась.

Клінічні характеристики

Показання

Легеневі, кишкові, маткові, гемороїдальні кровотечі; анемії різної етіології; захворювання травного тракту (гастрити, коліти, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки).

Протипоказання

Гіперчутливість до біологічно активних речовин препарату. Підвищене згортання крові; кровотечі, спричинені кістою, поліпами, пухлинами матки та її придатків, артеріальна гіпертензія.

Особливі заходи безпеки.

Перед застосуванням настій рекомендується збовтувати.

Якщо симптоми захворювання не зникли під час застосування Кропиви листя або спостерігаються побічні реакції, не зазначені в інструкції для медичного застосування, необхідно проконсультуватися з лікарем.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Невідома.

Особливості застосування.

Застосування у період вагітності або годування груддю.

Кропиви листя протипоказане у період вагітності. У жінок, які годують груддю, посилює лактацію.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами.

Не впливає.

Спосіб застосування та дози

5 г (2 десертні ложки) листя вміщують в емальований посуд, заливають 200 мл (1 склянка) гарячої кип’яченої води, закривають кришкою і настоюють на киплячій водяній бані 15 хв. Охолоджують при кімнатній температурі протягом 45 хв, проціджують, залишок віджимають до процідженого настою. Об’єм настою доводять кип’яченою водою до 200 мл.

Застосовувати у теплому вигляді 2–3 рази на добу за 30 хв до їди: дорослим та дітям віком від 12 років — по 1/4–1/2 склянки, дітям 5–7 років — по 1 столовій ложці, дітям 7–12 — по 2 столові ложки.

Тривалість курсу лікування визначає лікар індивідуально з урахуванням характеру, ступеня тяжкості та особливостей перебігу захворювання, стабільності досягнутого терапевтичного ефекту і переносимості препарату.

Діти.

Ефективність і безпека застосування препарату дітям не встановлені, тому Кропиви листя застосовують тільки за призначенням та під наглядом лікаря.

Передозування

Інформація відсутня.

Побічні реакції

Можливі алергічні реакції (у т.ч. гіперемія, висипання, свербіж, набряк шкіри). Нудота, блювання, діарея, біль у ділянці шлунка. У разі виникнення побічних реакцій слід припинити прийом препарату та звернутися до лікаря.

Термін придатності

2 роки.

Умови зберігання

Зберігати в оригінальній упаковці при температурі не вище 25 °С.

Приготовлений настій зберігати у прохолодному місці не більше 2 діб.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Упаковка

По 50 г у пачці з внутрішнім пакетом.

Категорія відпуску

Без рецепта.

Виробник/заявник

ТОВ «Тернофарм».

Місцезнаходження виробника та адреса місця провадження його діяльності/місцезнаходження заявника

Україна, 46010, м. Тернопіль, вул. Фабрична, 4.

Тел./факс: (0352) 521–444, www.ternopharm.com.ua.

Дата додавання: 12.06.2021 р.
© Компендіум 2019
Спеціалізований мобільний додаток
для пошуку інформації про лікарські препарати
Наведіть камеру на QR-код, щоб завантажити
На нашому сайті застосовуються файли cookies для більшої зручності використання та покращенняя роботи сайту. Продовжуючи, ви погоджуєтесь з застосуванням cookies.
Developed by Maxim Levchenko